A nyelv halála romantikus vízió

Interjú Lackfi Jánossal - 2. rész

[superadmin] publikálva: 2013-11-19 13:42:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Lackfi János napjaink egyik legnépszerűbb kortárs írója, költője, aki szerint tanulható a verselés, és az irodalmárnak nem feltétlen kötelessége, hogy a népet lángoszlopként a pusztulatba vezesse. Idén Prima Primissima díjra is jelölték, ennek kapcsán beszélgettünk vele.


Mikor nősült meg?
Ez igazi egyetemi ismeretség. Húsz éves voltam, és huszonegy évesen már apuka lettem. Feleségem az első babával kezdte elvégezni az ELTE művészettörténeti szakát, és az ötödikkel a pocakjában fejezte be, úgy hogy a diplomájára díjat kapott. A gyerekek, a család fantasztikus hátországa az embernek. Nagy küzdelem is természetesen, hét különböző ember szokásainak, akaratának finomhangolása napról napra. Mindenesetre talán nem is kezdtem volna gyerekversekbe, meseregény írásába, ha nem születnek gyerekeim. Állítom, hogy a szemléletemre is rányomta a bélyegét az, hogy nem egyedül malmoztam négy fal között az elmúlt két évtizedben. Mindig ott volt körülöttem az a fajta frissesség, ami a gyermeki szellemet jellemzi. Nemrég egy óvodában jártam, ahol meséltem, és előtte bementünk foglalkozást nézni.  Leültem a földre, miközben a gyerekek játszottak. Székre ülni, az rossz pozíció, olyan skubizós. A gyerekek rögtön odajöttek, és elkezdték mesélni, hány kalózhajójuk van. Olyan spontaneitással kerültem bele egy működő fikcióba, mint amikor az ember bekapcsol egy jó filmet, és beszippantja az atmoszféra. A gyerekekkel egy pillanat alatt képben van az ember. Ennek óriási hatása volt arra, amit írok.

Mondta, hogy tanulható a verselés. Aki viszont nem tanulja, az sokszor azt mondja, hogy válságban van, elmegy az ihlete. Ön volt már válságban?
Mindig válság van, hiszen egy negyvenvalahány elemű betűkészletből kell valami rendkívülit összehozni, miközben az adóhatóság is ugyanennyiből írja a leveleit. Amúgy meg tíz év egyetemi írástanítással, a Marczibányi téri művházban most is folyó Kreatív Írás foglalkozásom tapasztalataival a hátam mögött tudom, hogy vannak penge módszerek, melyekkel ez a készség fejleszthető.

Visszatérve az íráskultúra tanítására: mi a véleménye arról, hogy az internet megjelenésével az angolszász kultúra, az angol nyelv előretört, szinte meghatározó lett?
Minden nyelvnek belülről kell erősíteni a saját pozícióit. A nyelv halálát romantikus víziónak érzem. Képzeljük el, hogy megjelenik a gyászjelentés: meghalt a magyar nyelv, szépen eltemetik, és holnaptól mindenki angolul beszél. Nonszensz. Persze ömlik az űbergagyi, és a műveletlen ember szívesen dobálózik félig csócsált idegen szavakkal. Egy ismerősöm rockegyüttesével a garázsban próbált, mikor bejött egy hosszúhajú, napszemüveges menő-manó: „Sziasztok, cool ez a place, csak kicsit kevés itt a lights.” – mondta. Ez valóban röhejes, de mégsem gondolom, hogy reális fenyegetést jelent. Lehet iróniával, finoman ellene tenni, célszerű éreztetni, hogy ez nem stílus. De azt sem gondolom, hogy az internet megjelenése az irodalom halálát jelentené.

Nem fog összeomlani a Guttenberg-galaxis?
Jaj, Istenem, eltűnnek a jó illatú, friss könyvek! Egyik pillanatról a másikra? Ugyan! Az internet a nyomtatott irodalom bizonyos funkcióit soha nem fogja tudni átvenni, a versszerető nem fog Ipodot hordani a szíve felett. Ha igen, az se nagy baj... A kézzel írt kódex eltűnését is siratták Gutenberg korában. A nyomtatott könyv mindössze pár száz éves. Mi ez ahhoz képest, hogy a kínaiaknak már kilencezer éve is voltak könyvtekercseik? Az irodalomnak jót tesz az internet. Az én honlapomon például havonta tízezernél is több látogató jár.

Milyen példányszámban jelennek meg a verseskönyvei?
Két-háromezer példányban, de némelyik 5-7000-ben is elkel aztán. Milyenek a magyarok? című esszékötetem például valóságos bestseller lett, most tizenhatezer példánynál tart, nemsokára jön a folytatása. És persze irodalmi heti- és havi lapokban is forognak a szövegek körbe-körbe. Felteszik különböző honlapokra, némelyikre a legváratlanabb helyeken akadok rá. Egyszer találkoztam egy matematika-tanárnővel, aki azt mondta, egyik szövegemet mindig kézitáskájában hordja. A tévés nézettségi mutatók esetében is van hibaszázalék, az irodalom, főleg a költészetnél ez a zóna jóval nagyobb. Sokkal többen olvasnak verset, mint amennyi mérhető. És már a mérhetőt is rosszul mérjük. Ha csak azt mondjuk, hogy megjelent ennyi példányban, nem mutat sokat. Sokkal fontosabb a hatása. A Nyugat legfeljebb ezerháromszáz, de volt, hogy csak kétszázötven példányban jelent meg, innen nézve mégis olyan, mintha semmi más nem létezett volna akkoriban. Pedig némelyik riválisa harminc-negyvenezer példányban fogyott.

A versei közül van kedvence?
Másoktól sok-sok kedvenc versem van, a sajátjaim közül mindig az adott közönségre függvényében választok felolvasnivalót. Nem akármi, ahogyan például Lovasi András énekli egy CD-n, vagy koncerten, ahol időnként én is felkapaszkodom a színpadra. Akad olyan szöveg is jócskán, mint a ritka borok - nem pódiumra való, inkább hosszan, magányosan kell ízlelgetni, kibogozni az összefüggéseket.

© vilagszam.hu




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
Videón 2019 nagy erdőtüzei
Így lángolt a Föld
PÉNZTÁRCA
200 millióért dubajoznának a magyar kajakosok
Nagyberuházásról álmodik a Magyar Kajak-Kenu Szövetség
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
Ha nem akar autót látni nyaralás közben
Három gyönyörű sziget, ahonnét kitiltották őket
RECIKLI
Energiahatékony otthont akar? Az OTP lépett
Már igényelhető a zöld hitel

Itt jártunk: Uganda

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2024.04.26. 18:35 Világszám - Inforádió
Firenze
2024.04.27. 10:05 Világszám - Inforádió
Siena
2024.04.28. 10:35 Világszám - Inforádió
Firenze ism.
Közösség
Nap lánya

Ilyenek a viking nők

Szófelhő / Archív
--