Bennem van a kutyavér, a ripacs-hajlam

Interjú Lackfi Jánossal - 1. rész

[superadmin] publikálva: 2013-11-18 13:57:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Lackfi János napjaink egyik legnépszerűbb kortárs írója, költője, aki szerint tanulható a verselés, és az irodalmárnak nem feltétlen kötelessége, hogy a népet lángoszlopként a pusztulatba vezesse. Idén Prima Primissima díjra is jelölték, ennek kapcsán beszélgettünk vele.


Milyennek tartja az esélyeit, hogy Prima Primissima legyen?
A három Prima között lenni is nagyon felemelő, ez hosszú, munkás életutak elismerése. Nyilván minél fényesebb a kitüntetés, annál jobban örül az ember... Minthogy sokan ismernek, erre is lehet esélyem, de a döntés nem az én kezemben van...

Mennyire tartja befutott költőnek magát?
Az én szakmámban keveseknek jut rivaldafény. Nálam a tévészerepléseknek, a dalszövegek hatásának, a tanári vénának, a rengeteg fellépésnek, az intenzív internetes jelenlétnek lehet ebben szerepe. Öröm, hogy közben a szakma sem undorodott meg tőlem, kiváló lapok hozzák írásaimat, még ha a közönségtalálkozók miatt kevesebb időm is jut ezeket a barátságokat ápolni.

Mennyire kell egy költőnek, írónak, tanárnak közszereplőnek lennie?
Kényszer nincsen, de a lehetőség adott. Bennem van a "kutyavér", a ripacs-hajlam, így sokaknak segíthetek megszeretni az irodalmat, amely a suliban távolinak és unalmasnak tűnik. Ötven-száz év távlatában majd mindez nem számít, maradnak a művek. Addig is élő kapcsolatot tartok az olvasókkal, hiszek az eleven szó erejében, nem szeretném egy magányos szobasarokban várni, vajon az utókor mennybe meneszt vagy pokolra küld...

1989-ben Kiss Róbert Richard újságíróval, aki azóta Prima Primissima-díjas lett, megnyerte a diákírók és diákköltők országos versenyét, már ekkor költőnek készült?
Az ambícióim megvoltak, ez kétségtelen. Szép időszak volt nagyon. A sárvári verseny azóta is létezik, már vagy huszonöt éve. Ott a középiskolások átélhetik az irodalmi pezsgést. Az ember fiatalkorában, ha úgy érzi, írt valami jót, könnyen a fejébe száll a dicsőség. Később rájön, a költészetnek van egy szakmai része is, jót tesznek az irodalmi dühöngők, ahol mindenki mindenkit kritizálhat, bánthat, és mindenkinek meg is kell tudni védeni minden csavart és szöget és eresztéket. Itt kezdődik a szakma.

Az, hogy költő valaki, manapság elegáns? Éhezni kell mellette, adekvát a rosszlét?
Költőnek lenni nem tűnik normális dolognak. Persze, hogy ki őrült és ki nem manapság, bizonytalan kategória. Valamilyen mértékben nyilvánvalóan mindegyikünk „nyomás alatt van”. Mindenesetre fura szakmának tűnik ez a költőség. Persze ez a honi helyzet, északabbra más nóta járja. Beszélgettem egy ifjú finn költővel. Megkérdeztem tőle, mivel foglalkozik. Azt válaszolta: hát ír. Mondtam neki: persze, itt mindenki ír, no de amúgy mivel foglalkozol, miből élsz? Azt válaszolta, abból él, hogy ír, van egy ösztöndíja. Ösztöndíjam nekem is van, – mondom – éhen halni sok, megélni kevés. Azt felelte, az ő ösztöndíja öt évre szól, cserében csak meg kell írnia, amit elképzelt. És ez mire elég? – kérdezem én. Kiderült, neki van egy szerény kis háza, két gyereke, két kocsija, a pénzből szépen eléldegélnek...

Az ösztöndíjakra azt szokták mondani nálunk: éhen halni sok, megélni kevés.
Egzisztenciális szempontból kevesen mondhatjuk el, hogy kenyéradó szakmánk az irodalom. Szerencsés dolog, hogy megélek belőle, nemrég tanári állásomat is feladtam: kell az idő, regényen dolgozom. Költőnek születni kell – de ez önmagában kevés. Hosszútávfutónak is születni kell, csak nagyon sokat kell futni addig, amíg azzá válik az ember. A költészetben pontosan ugyanígy van. Hiába tehetséges valaki, ha odaáll a rajtvonalhoz, azt a mázsa izmot fel kell gyúrnia magára.

De a költő lángoszlop, amely vezeti a népet, nem? Mózes sem tanult a prófétaiskolában.
Régi, ócska babona, hogy a költő lángoszlop. Meg persze borzasztó ihletben habzó szájú elmebeteg, látnok, és nagyon csóró. Megy a nép előtt és vezeti a pusztulatba. Ezek aranyos, romantikus klisék, amiknek persze van némi igazságtartalma. Létezik ihlet is, csak nem úgy és nem olyan. Ihlete minden normális embernek van, aki valamennyire szereti a szakmáját, vagy elmélyül benne. Egy számítógépes programot megalkotni, egy ház megtervezésekor megoldást találni valamely statikai problémára, vagy akár a marketingszakmában egy jó megoldást kiötleni: mindehhez ihlet kell. Az ihlet (vagy ötlet) az a pont, ahol egy megoldhatatlannak látszó problémára egyszer csak irracionális módon megoldás „érkezik”. Amikor a majonézt készítik, van egy pillanat, amikor az egész átlényegül. A tojássárgájához csorgatják-csorgatják az olajat, ez egy ideig kétszínű katyvasz, aztán egyszer csak fogja magát, és összeáll. Ettől kezdve csak a mennyiséget kell adagolni egyenletesen, de már megvan a majonéz, ami addig nem létezett.

Ön már elkészítette a majonézét, de vajon kik fogják megenni, kik a fogyasztói?
Azt hiszem, szerencsés helyzetben vagyok, mert elég sokféle műfajt művelek az irodalmon belül. Írok drámát, esszét, sokat műfordítok, alkotok dalszövegeket, szerkesztője vagyok a Nagyvilág című folyóiratnak, ami már 1956 óta létezik. Tizenhét évig tanítottam az egyetemen, évi kilencven-száz fellépésem van iskolákban, óvodákban, gimnáziumokban, művházakban felnőtteknek, gyerekeknek. Megjelent tizenöt kötetem gyermekeknek, tizenöt felnőtteknek, no meg harminc könyvnyi műfordítás. Az irodalom szerencsére eltart engem, és nem is annyira kicsiny családomat, hiszen öt gyermekem van. Ráadásul a hobbim a munkám és az életem, az a szakmám, hogy kézbe vegyek minél több könyvet, és átmentsek a túloldalra olyan irodalmi értékeket az embereknek, amelyeket megismertem, és megszeretettem. Zsámbékon lakunk egy szép, új házban: nekem az irodalom mellett a másik luxus a családom. Más negyvenéves korára, ha ambicionálja, összekapar magának egy BMW-re valót, nekem a gyerekeim a luxusautóm.

(folytatjuk)

© vilagszam.hu




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
Lehetséges? Igen! 1 liter benzinnel 3300 km
Új csúcs a Shell-Eco világversenyen
PÉNZTÁRCA
A PADME így harcol a koronavírus ellen
Építészeti díját is felajánlotta a célra
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
Ők utaznak a legkönnyebben
Ők meg a legnehezebben
RECIKLI
Eredeti kocsikkal jön újra az Orient Express
A párizsi olimpián debütál

Itt jártunk: Törökország

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2024.04.05. 18:35 Világszám - Inforádió
New York 1.
2024.05.06. 10:05 Világszám - Inforádió
New York 2.
2024.05.07. 10:35 Világszám - Inforádió
New York 1. ism.
Közösség
Nap lánya

Ilyenek a viking nők

Szófelhő / Archív
--