A világ legdrágább festménye látható Bázelben
Gauguin meghódította Svájcot
[superadmin] publikálva: 2015-05-13 16:51:00 | Nyomtatás
A világ legdrágább festménye, Gauguin Nafea című, "Mikor házasodsz meg?" címen is ismert festménye is megtekinthető Svájc leglátogatottabb múzeumában. A Nafea néhány hónapja 300 millió dollárért cserélt gazdát két műgyűjtő között.
A Gauguin kiállítás június 28-ig tekinthető meg a Bázelben, a Beyeler Alapítvány múzeumban, ahol bemutatják Gauguin ezerarcú, spirituális festészetét a bretagnei időkből, azonban a hangsúlyt természetesen a világhírű tahiti festményekre helyezi. Ezekkel a képekkel egy olyan érintetlen világot mutat meg, ahol harmóniában egyesül a kultúra, a természet, a misztikum, erotika, álom és valóság. A kiállításon megtekinthető többek közt Gauguin rejtélyes szobrai is, amelyek a déli tengerek letűnt kultúráját idézik meg. Nincs még egy művészeti múzeum a világon, amely exkluzivitást szentelne Gauguin munkásságának.
Paul Gauguin a nyughatatlan, és csak a halála után elismert művészek közé tartozott. 1883-ban, a megkezdődött fegyverkezésnek köszönhetően, felhagyott addigi életével, és életét a festészetnek szentelte magát.
„Annak érdekében, hogy megtaláljam a békét és a csendet, kilépek a civilizáció fogságából. A színtiszta, egyszerű művészetet keresem, és csak azzal akarok foglalkozni.” – P. Gauguin. Nem volt még festő, aki olyan messzire elment volna, hogy megtalálja magát, és a művészetét, amit keresett, mint Gauguin.
Svájc leglátogatottabb múzeuma
A kiállítás svájc leglátogatottabb múzeumában, a Fondation Beyelerben található, melynek Alapítványa a morern és kortás művészet világában hatalmas szenzációt keltve 18 évvel ezelőtt nyílt meg, mint a világ egyik legkülönlegesebb műgyüjteményével rendelkező szervezet.
Fondation Beyeler ősszel 2010, Fotó: Mark Niedermann
A Beyeler Alapítványt Bázel külvárosában jegyezték be 1997. október 18-án. Majd a múzeum épülete 2000. szeptemberében nyitotta meg kapuit. Hildy és Ernst Beyeler figyelemre méltó gyűjteménye vált elérhetővé ezáltal a publikum számára.
A múzeum épületét Renzo Piano, genovai építészmérnök tervei alapján építették. Az ő nevéhez fűződik a párizsi Centre Pompidou, kulturális központ is.
A tervező fantasztikusan játszott a fénnyel. Úgy álmodta meg ezt a kis ékszerdobozt, hogy a természetes fény olyan módon világítsa be a tágas, világos teret, hogy a kiállított műtárgyak természetes attitűdje váljon láthatóvá.
Az épületet, négy 127 méteres támfal tartja, melyek 7 méterenként követik egymást. A térbeli felosztás jelentősége vitathatatlan az összhatás szempontjából. Főleg, egy műtárgyaknak otthont adó épület esetében. A 2 véghomlokzat üvegén keresztül a parkra látunk, azonban az út felé eső falak ablaktalanul választják el a két teret egymástól. Az épület „hátgerince” a zongorás fal, a szemközti oldalon pedig a téli kerten keresztül tárul elénk a természet, amely körülöleli a művészetet.
A gyűjtemény több, mint 50 év alatt állt össze, párhuzamosan a Beyeler Galéria ténykedésével. Kezdetben Hildy és Ernst Beyeler csak félretették azokat az alkotásokat, melyeket nem tudtak, vagy nem akartak eladni. Az első kiállításukat a galériájukban tartották az 1940-es években, melyek japán fametszetekből, impresszionista és poszt impresszionista művészek rajzaiból, és Toulouse-Lautrec grafikáiból álltak össze. A kiállító terem hamarosan a modern művészet vezető specialistájává vált. Köszönhetően a műkereskedői sikereknek, és számos személyes kapcsolatuknak a különböző művészekkel, mint például Pablo Picasso.
Az ötlet, hogy létrehozzanak egy non-profit alapítványt az 1970-es években merült fel, kezdetben konkrétumok nélkül. 1989-ben a spanyol kulturális minisztérium meghívására, kiállították a madridi Centro de Arte Reina Sofia kulturális központban, ezáltal a nemzetközi figyelem középpontjába is helyezve az addig ismeretlen gyűjteményt.
A gondos válogatásnak és a színvonalas kiállításoknak köszönhetően, a gyűjtemény nem pusztán a gyűjtők szubjektív látásmódját közvetíti, hanem az egész 20.századról áttekintést nyújt.
Állandó kiállításuk festményekből, és szobrokból áll össze. Gyűjteményük 230 műtárgyat számlál, melyek több, mint 40 művész munkáin keresztül ad egy hangsúlyos benyomást a klasszikus modern művészetről. A kései - és poszt impresszionista Paul Cézanne-tól kezdve, a kubista Pablo Picasson át, az amerikai expresszionista Mark Rothkoig. A gyűjtemény óriási időbeli keretet ölel fel, emellett számos szobor is részét képezi, melyek Afrikából, Alaszkából és Óceániából származnak. Az állandó kiállításokkal összefüggésben évente 3 speciális időszakos kiállítást is szoktak tartani.
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban
Sztárjainkat is utolérte a szerelem
2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian
Hiányzó gyémántok
3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt
Készen állsz?
4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez
Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől
5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy
Elmondjuk, miért!
6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi
Köztük vagy?
7. Jolie keményen megvádolta Pittet
„Történt családon belüli erőszak…”
8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!
Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?
9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár
Nem akárhol buktak le
10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után
A királyi családban sem fenékig tejfel az élet
Szépség és kitartás