Atomot kapunk az oroszoktól

Szerződés Paks bővítéséről

[szorenyi.p] publikálva: 2014-01-14 21:58:00 | Nyomtatásprint

hírkép

MTI Fotó

A nukleáris energia békés felhasználásában való együttműködésről született megállapodás kedden Magyarország és Oroszország között, amelynek keretében egyezséget írtak alá két új paksi erőművi blokk építéséről. A találkozón Vlagyimir Putyin orosz államfő meggyőződését fejezte ki, hogy a megállapodások hozzájárulnak az orosz-magyar kapcsolatok szélesítéséhez. Orbán Viktor miniszterelnök azt hangsúlyozta, hogy kiváló szakmai megállapodást kötöttek.


Az orosz államfő Moszkva-közeli novo-ogarjovói rezidencián Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter és Szergej Kirijenko, a Roszatom elnöke írta alá az egyezményt, Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin jelenlétében. Szergej Kirijenko az aláírás után elmondta, hogy először az államközi megállapodást kell aláírni, de ezzel párhuzamosan, már az utolsó simításokat végzik a hitelszerződésen, amelynek felső határát egyelőre 10 milliárd euróban (3000 milliárd forint) állapították meg. Az erőművi blokkok építéséről szóló előszerződésnek három iránya van: a reaktorok megépítése, a fűtőanyag szállítása és feldolgozása, valamint a szervizszolgálat - mondta.

Vlagyimir Putyin a sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy az új reaktorokkal megduplázódik a paksi erőmű jelenleg 2 gigawattos teljesítménye, s ezzel nő Magyarország energetikai függetlensége. Hozzátette, ez egy sajátos megállapodás abból a szempontból is, hogy a munkálatok 40 százalékát magyar beszállítók fogják elvégezni. Ez azt jelenti, hogy mintegy 3 milliárd dollárt fordítanak magyar munkahelyek teremtésére. Az orosz államfő meggyőződését fejezte ki, hogy az aláírt megállapodások hozzájárulnak az orosz-magyar kapcsolatok szélesítéséhez.

Orbán Viktor kifejtette: "kevés jót örököltünk a kommunizmusból, de az 1966-ban kötött szovjet-magyar energetikai megállapodás a jó örökségek közé tartozik". A kormányfő hangoztatta, a mostani megállapodással megteremtették a feltételét annak, hogy fennmaradjon és erősödjön az orosz-magyar energetikai együttműködés. Úgy ítélte meg, hogy kiváló szakmai megállapodást kötöttek, amelyet örömmel fog a magyar parlament elé terjeszteni jóváhagyásra.

A miniszterelnök azt is hangsúlyozta, hogy a Déli Áramlat gázvezeték ügyében Magyarország elkötelezett, szerződésben vállalt kötelezettségeit teljesíteni fogja. Vlagyimir Putyinnak ismét megerősítette - mondta -, hogy "mi egy hosszú távú magyar-orosz baráti együttműködésben gondolkodunk". Orbán Viktor nagyra értékelte az orosz elnök erőfeszítéseit, amelyeket annak érdekében tett, hogy a közép-európai országok és Oroszország, de különösen Magyarország és Oroszország kapcsolataiban a jövő szempontjai kerüljenek előtérbe.

Az ország jelene és jövője szempontjából az orosz-magyar kapcsolatok elérik a stratégiai jelentőséget - hangoztatta Orbán Viktor. Magyarországnak az az érdeke, hogy Oroszország egyre több beruházással lehessen jelen, ezért megállapodtak abban, hogy bátorítani fogják az orosz ipar jelenlétét Magyarországon - tette hozzá.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár kedden Budapesten újságíróknak azt mondta, a Roszatom orosz állami energetikai konszern két erőműblokkot épít Pakson, a 10-12 milliárd eurós, tender nélküli beruházáshoz Oroszország államközi hitelt biztosít, amelynek futamideje 30 év.

Lázár János szerint az első új paksi blokk 2023-ban kezdhet működni és ezzel tovább nő Magyarország energetikai függetlensége. Hangsúlyozta, hogy az elkészült erőmű magyar állami tulajdonban marad. A terveket a kormány megküldte Brüsszelnek, amely nem emelt vétót. Az államtitkár felhívta a figyelmet arra is, hogy a beruházással éves szinten egy százalékkal bővülhet a GDP, és tízezer új munkahely jöhet létre. Az építkezés költségének 80 százalékát fedezi majd az Oroszországgal kötendő pénzügyi megállapodás, a maradék 20 százalékot - a tízéves építési futamidő utolsó szakaszában - Magyarországnak kell finanszíroznia - mondta.

A magyar ellenzéki pártok bírálták a megállapodást. Az MSZP még az aláírás előtt közleményben fejtette ki, hogy az szerintük hosszú távon kötött pályára helyezné a magyar energia- és gazdaságpolitikáját és a jövő nemzedékek életminőségét. A párt közölte, kormányon felül fogja vizsgálni a vállalt kötelezettséget, mert a paksi erőmű bővítéséről csak átlátható módon szabad felelős döntést hozni.

Az LMP felszólította a kormányt, hogy hozza nyilvánosságra a megállapodás részleteit. Szél Bernadett, a párt társelnöke azt mondta, az előzményeket látva fennáll a veszélye, hogy "Orbán Viktor gyakorlatilag eladja az oroszoknak Magyarországot". Hozzátette: egy normális országban társadalmi és politikai vitát kellett volna tartani a kérdésről, de ez Magyarországon nem történt meg.

Az Együtt-PM a megállapodás haladéktalan nyilvánosságra hozatalát követelte. Jávor Benedek független országgyűlési képviselő közleményében azt írta: a magyar jogszabályok, az érvényben lévő országgyűlési határozatok és ombudsmani állásfoglalás alapján Orbán Viktornak nem volt joga megállapodást kötni a bővítés legfontosabb paramétereiről. Hozzátette: a hatásvizsgálat, nemzetközi tender és az ajánlatok megversenyeztetése nélkül megszületett egyezség nem a magyar társadalom, hanem "a kapuzárási pánikban lévő Orbán-kormány és a fideszes gazdasági holdudvar érdekeit szolgálja".

A Fidesz közleményében hangsúlyozta, Bajnai Gordon, az Együtt-PM szövetség vezetője homlokegyenest más álláspontot képvisel most Paks ügyében, mint 2010-ben miniszterelnökként, amikor még arról beszélt, hogy a blokkok megújítása közelebb visz az ország energiabiztonságának megerősítéséhez. "Úgy tűnik, Bajnai Gordon álláspontját az üléspontja határozza meg" - írta közleményében a kormánypárt.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője azt MTI-nek hangsúlyozta, hogy a paksi erőmű bővítése szignifikánsan fog hozzájárulni a beruházások növekedéséhez és ezáltal a GDP bővüléséhez is. Hozzátette, hogy az energiaszektor a rezsicsökkentések hatására már érezhetően visszafogta a beruházásait, az erőműépítés pedig éppen ebben a szektorban hoz majd bővülést, bár a beruházás várhatóan csak évek múlva kezdődik.

Hozzáfűzte azt is, hogy a beruházás teljes becsült értéke az alkalmazott technológiától függően 4 és 5 ezer milliárd forint között lehet.

Egyértelműen kedvezőnek értékelte, hogy Oroszország hitelt nyújt az építkezéshez, ez ugyanis biztosítja a beruházás stabil finanszírozási hátterét. Kiemelte azt is, hogy a hírek szerint 30 éves futamidejű kölcsönt kap Magyarország a piaci feltételeknél olcsóbban, ez pedig javítja a beruházás megtérülési mutatóit.

Pozitívumként említette azt is, hogy az erőmű kapacitásának bővítésével csökkenhet az ország gázfüggősége, kevesebb gázimportra lehet szükség, ami a földgáz jelenlegi magas ára miatt nem elhanyagolható szempont.

Barta Judit, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója az MTI-nek kifejtette, az atomenergiának helye van a magyar villamosenergia-rendszerben, a mostani döntést azonban elsietettnek nevezte. A jelenlegi hazai energiafogyasztás, az energiaigények alakulása, illetve az előrejelzések alapján 2023-ban nem lesz szükség új erőműblokkra - mondta. Jobb tudományos felkészültséggel és biztosabb pénzügyi körülmények között lehetne 5-8 év múlva dönteni erről a kérdésről - tette hozzá a szakember.

A jelenlegi négy paksi blokk közül az első üzemidejét már meghosszabbították 20 évvel, várhatóan a többi blokk is megkapja ezt a hosszabbítást, így 2035-37-re kellene biztosítani újak üzembeállását - hangsúlyozta Barta Judit, aki szerint a döntés ezért sem volt sürgős, és aki hiányolta ennek szakmai megalapozását is.

Az ügyvezető igazgató hozzátette: a szerződés részletei nem ismertek, így nem lehet tudni egyebek mellett azt sem, hogy milyen kamattal kapja a hitelt Magyarország, vagy mi történik egy esetleges költségtúllépés esetén.

 

© vilagszam.hu




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
Román cirkuszi oroszlánok Veresegyházon
Romániában betiltották egy ilyen mutatványokat
PÉNZTÁRCA
Továbbra is bóvlinak nézik Magyarországot
Elmaradt a remélt felminősítés
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
Ne legyen rémálom a nyaralás
10+1 jó tanács, mielőtt útra kelne
RECIKLI
Kávéhulladékkal mennek a buszok
Nem csak jósolni jó a zacc, de üzemanyagnak is

Itt jártunk: Uganda

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2024.09.06. 18:35 Világszám - Inforádió
Görögország reneszánsza
2024.09.07. 10:05 Világszám - Inforádió
Athén
2024.09.08. 10:35 Világszám - Inforádió
Görögország reneszánsza ism.
Közösség
Nap lánya

Szépség és kitartás

Szófelhő / Archív
--