Lackfi János az ELTE-s éveiről

Interjú a költővel

[superadmin] publikálva: 2015-03-08 10:50:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Lackfi Jánost felolvasóesteken hallgatva melyik kezdő költő fejében ne fordulna meg a kérdés, vajon ő hogy élte meg az ELTE-s diákéveit? Hajlamosak vagyunk az előttünk példaként álló embereket elképzelni pályájuk elején, de hogy ne csak fantáziánk képei lebegjenek előttünk, a publicer.hu kérdéseire is válaszolt.


Hatással volt-e az ELTE Bölcsészkara a művésszé válására?

Mindenképpen. Mivel irodalomból nincs felsőfokú művészképzés, ez áll a legközelebb ahhoz, aki írni szeretne. Szépírni nem tanít meg, de afféle „kELTEtőgép” jellege van a Bölcsészkarnak. Lehetőséget ad arra, egyfajta közeget, hogy hasonszőrűekkel ismerkedjen meg az ember, mégiscsak irodalmi művekről esik szó, ha nem is holmi alkotáslélektani vagy technológiai szempontból. Azóta szerencsére lehet itt okulni kreatív írás kurzusokon is, nagy büszkeségem, hogy ebben mi voltunk az úttörők Vörös István kollégámmal, a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, a 2000-es évek eleje felé.

Mi volt a legkiemelkedőbb emléke az egyetemi évekből?

Másodévesként úgy gondoltam, itt már nincs semmi keresnivalóm, hiszen pontosan tudtam, mit szeretnék csinálni. A legtöbb kurzus fölöslegesnek tűnt a számomra, úgy találtam, csak hátráltat. Álmomban sem hittem volna, hogy 17 évig egyetemi káder leszek és PhD-t írok majd még. Ráadásul nagyon is élveztem a tanítást, rengeteget tanultam belőle. Utólag visszagondolva kifejezetten örülök, hogy nem hagytam ott az egyetemet, mert sok maradandó tanárélmény formálta gondolkodásomat. A mai napig beugrik Kenyeres Zoltán egy-egy mondata, hozzá írtam a szakdolgozatomat és a doktorimat is Nyugat-kutatásból. Óriási hatással voltak rám Ferenczi László (szakmai berkekben csak "Lacika" belga irodalom kurzusai. Az ő keze alatt negyedévesként lehetőségem nyílt szemináriumot tartani Pécsett. Vagy Vajda András, a remek műfordító és esztéta, aki már sajnos nem él. Fráter Zoltánt és Földényi F. László órái is élményt jelentettek. Ezek az emlékek beleégnek az emberbe, meghatározzák értelmiségi gondolkodásunk szerkezetét.

Milyen költői körökben mozgott ebben az időszakban?

Sok mozgolódó egyetemi lap volt, a rendszerváltás időszakát éltük. Hogy mást ne mondjak, felütötte fejét a Sárkányfű, a Törökfürdő vagy A tó című lap is. Én is igyekeztem bennük publikálni. Aztán 1989-ben jelentek meg először verseim a Mozgó Világban. Az nagy durranás volt akkoriban, a létező kevés lapra sokkal több figyelem esett. Emlékszem, első kötetem anyagából, még megjelenése előtt felolvasóestet rendeztünk diáknapon az egyetem dísztermében, 1990-ben talán. Csodának éltem meg, hogy vagy hetven ember eljött. Kapcsolgattam a kis magnómat, Debussy-zenék váltották a felolvasós blokkokat. Kemény Pista aztán azt írta egy kritikájában, hogy aznap este látta sírni a bölcsészlányokat. Ezek mellett tagja voltam még az Almássy téren tartott Sárvári Irodalmi Kör találkozóinak, ahol megismerkedhettem más ismert költőkkel.

A kreatív írás oktatása közben hogyan veszi észre a kiemelkedő tehetségeket?

Nem elsősorban elitképzésről van szó, vagyis nem a kiemelkedő tehetségekre koncentrálok. Kicsit inkább olyan, mint a tömegsport, hiszen mindenféle előképzés nélkül érkeznek az emberek, erre a magyar iskolarendszer nem készít fel. Persze azért a pázmányos tanítványaink közül kikerült jó néhány neves fiatal, mint Simon Márton, Ughy Szabina, Horváth László Imre, Ayhan Gökhan, Babiczky Tibor, Pion István. Öröm, ha valaki láthatóan tehetségesebb, de úgy próbálom bátorítani az ilyen diákokat, hogy a többieknek se legyen frusztráló. A Marczibányi Téri Művelődési Központban is tartok kreatív írás tanfolyamot. Ott szintén van pár ember, akik publikálnak, pályázatokat nyernek, vagy népszerűvé váltak internetes csatornákon. Természetesen az ilyesmi is nagy öröm. A kreatív írás valódi célja azonban az én felfogásomban jóval sokrétűbb, mint író-költőgyártás, mert ez egyszerre valamiféle ima, meditáció, önismeret, közösségi élmény, irodalomértés. Több mint puszta szakmázás.

Mivel biztatná az egyetemre járó kezdő alkotókat?

Először is azt mondanám, hogy az irodalom szöszölős munka. Csak az adja rá a fejét, aki nem lánglélek, aki nem látványos berobbanásra vágyik. A puszta exhibicionizmus senkit nem vált meg. Minden szakmában igaz a 10% tehetség kontra 90% munka aránypár. Egy irodalmi mű súlyát nem a leírt, hanem a kihúzott szavak száma adja meg. Ez afféle babra munka, és akkor látszik, ogy van-e értelme, ha 10-15 évet belepakol az ember. Érdemes felkészülni, hogy kitartás kell hozzá, mert anélkül nem tud senki jó munkát végezni. Ez persze nem kell, hogy elvegye az alkotás örömét, nem tilos élvezni azt, amit szeret az ember!

Agostone

© vilagszam.hu




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
PÉNZTÁRCA
Ésszel vegyünk fel hitelt
5 dolog, amire érdemes odafigyelni
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
Tata nyitott könyve
Olyan, mint az Instán, pedig igazi kötet
RECIKLI

Itt jártunk: Törökország

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2024.03.15. 18:35 Világszám - Inforádió
Thaiföld 1.
2024.03.16. 10:05 Világszám - Inforádió
Krabi
2024.03.17. 10:35 Világszám - Inforádió
Thaiföld 1. ism.
Közösség
Nap lánya

Ezer gyönyörű arc

Szófelhő / Archív
--