Kihasználják a főváros alatt lévő hőforrásokat
[V.J.] publikálva: 2011-11-17 11:00:00 | Nyomtatás
2014-től negyvenezer bécsi háztartást lát el környezetbarát energiával Ausztria legnagyobb geotermikus erőműve, amely Bécs egyik kiemelt városfejlesztési negyedében, az asperni repülőtér helyén épül.
Letették a Bécsi-medence első hidrotermikus energián alapuló erőműve, a Geothermie-Kraftwerk Aspern alapkövét. A föld hőjén alapuló erőmű nemcsak környezetkímélő, de nagyon hatékony is, ráadásul független minden külső környezeti tényezőtől, mint a nap vagy a szél. Mivel közvetlenül az energiaforrásra telepítik rá, nincsenek szállítási költségek se.
Az osztrák főváros alatt található termálvíz-vagyonra 1974-ben bukkantak, amikor az Osztrák Olajvállalat, az OMV próbafúrásokat végzett, de a feltérképezését követően évtizedekig nem hasznosították. A projektet a bécsi energiaszolgáltató, a Wien Energie élesztette újjá 2006-ban, ennek eredménye a most megépülő geotermikus erőmű, amely 40 megawattos teljesítményével 60%-kal szárnyalja túl az ország összes ilyen jellegű létesítményét. Ráadásul az új erőmű révén az osztrák főváros széndioxid-kibocsátása évi 130 ezer tonnával csökken, a megújuló energiák aránya a távfűtésben pedig 20%-ra emelkedik.
Az eljárás lényege, hogy az ötezer méteres mélységből kinyert 150 fokos víz hőenergiáját egy hőcserélő segítségével hasznosítják a bécsi távfűtésben. 2014-től így negyvenezer háztartás és üzem juthat környezetbarát fűtési energiához. A kihűlt vizet 3.600 méteres mélységbe vezetik vissza.
A Bécsi Távhő (Wien Energie Fernwärme) és a Gazdaságfejlesztési Ügynökség (Wirtschaftsagentur Wien) 45 millió eurós projektjét a Bécsi Műszaki Egyetem szakértői folyamatos mérésekkel kísérik figyelemmel.
Energiából önellátó lesz a bécsi szennyvíztisztító
Egy másik energiával kapcsolatos beruházásról is döntöttek a napokban Bécsben: 200 millió euróból megújítják a Simmeringi Szennyvíztisztító szennyvíziszap-kezelő rendszerét. A létesítmény jelenleg a város áramszükségletének 1 százalékát emészti fel, amit 2020-ra szeretnének megváltoztatni.
A beruházás nyomán a jövőben a keletkező szennyvíziszapot nem elégetik, hanem hat, egyenként 30 méter magas rothasztó toronyba rétegzik, ahol a keletkező gázokból egy fűtőerőmű segítségével évi 78 gigawattórányi villamosáramot állítanak elő. A bécsi szennyvíz megtisztításához jelenleg évi 60 gigawattórányi áram szükséges. A keletkező többletből a környező épületek is profitálnak majd. A beruházás keretében modernizálják az előtisztítást és az első biológiai tisztítási lépcsőfokot is.
Az 1980 óta működő létesítményben végrehajtott beruházásoknak köszönhetően hamarosan évente negyvenezer tonnával kevesebb szén-dioxid kerül az osztrák főváros levegőjébe.
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. El sem akarjuk hinni, hogy válna Varga Judit
Egy bulvárlap círt cikket, a házaspár reagált
2. Medve kergetett egy síelőt Erdélyben - videó
Gyorsan vágott az esze
3. A MÁV szemét továbbra is csípik a graffitik
Állítólag javult a tendencia
Egy időre abba is hagyja most a zenélést
5. Koronaékszer-lakodalomra készülnek Ajakon
Sanyi bácsi túllőtt a célon
6. Ekkora mázlija senkinek sem lehet
Egy nyáron kétszer vált hipergazdaggá
7. Lábát törte Törökországban Katie Price
Egyszerre mindkettőt
8. Kanye West indul az elnökválasztáson
Kim Kardashiannal közösen célozzák meg a Fehér Házat
9. A színész nyakának ugrott az óriáspatkány
Megkergültek a járványban
10. Karanténban a násznép Tolnában
Az anyakönyvvezető sem úszta meg
Tarka a feríz