Visszatért a csend a majki remeteségbe
Eredetiben a kamalduli szerzetesek épületegyüttese.
[superadmin] publikálva: 2022-06-12 11:24:00 | Nyomtatás
„Távol legyen ezen szent magány kapujától a csendzavaró, mert Istennek szentelt serege gyűlöli a zajt” – ijeszt rá a hangszórókból megszólaló hang arra, aki a kamalduli remeteség kapujának közelébe ér.
Oroszlány közvetlen közelében, az észak-vértesi erdőben, egy kedves kis tó közelében fekszik az Európa-szerte különlegességnek számító épületegyüttes. A rendet a XI. században, Itáliában alapította Szent Romulád, akinek - a legenda szerint - létrákon fel és alá járó, fehér ruhás szerzetesek jelentek meg az álmában. A látomás olyan mély nyomokat hagyott benne, hogy az erdei szunyókálás helyszínén megalapította a Camaldoli rendet.
Szent Romulád követőit 1733-ban hívta Majk-pusztára gróf Esterházy József, aki cellaházakat, templomot és közösségi épületeket ajándékozott nekik. A remeték szigorú rend szerint éltek, nem ittak bort és nem ettek húst, kertészkedtek, földet műveltek, de foglalkoztatta őket a művészet és a tudomány is. Az egymástól elkülönült cellákban – takaros kis házakban – lakó remeték némaságot fogadtak, és csak bizonyos ünnepek alkalmával szólaltak meg. Az Esterházyak vendégszeretetét azonban nem élvezhették túl sokáig, hiszen az érkezésük után 50 évvel a király feloszlatta azokat a hazai rendeket, amelyek nem foglalkoztak oktatással vagy betegápolással.
De az épületek szinte sosem álltak üresen, hiszen a XIX. század elején posztógyári munkások, majd 1848-ban osztrák parancsnokok laktak ott. A forradalom után gróf Esterházy Móric vadászkastélyt alakított ki a központi épületből, majd a II. világháború után katonai kórház, munkásszálló, szakmunkásképző, üdülő is volt ott, sőt, egy ideig ott működött a Magyar Írónők alkotóműhelye.
Az oroszlány-majkpusztai kamalduli remeteség felújítása, a díszkert rekonstrukciója több mint 3 milliárd forintba került, és a munka éveken át tartott, de a jelek szerint még nem ért véget. Ugyanis még ma sem tudni pontosan, hogy milyen célt szolgált a központi épület udvarán álló kútból nyíló alagút.
Először az 1980-as években próbáltak a dolog végére járni, de a barlangászok nem tudták megfelelően feltárni a vörös mészkőből faragott ajtó mögötti járatot. A kút iszapjában azonban értékes és érdekes használati tárgyakat találtak, amelyeket a szerzetesek életétét és az épületek történetét bemutató kiállításon lehet megnézni.
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban
Sztárjainkat is utolérte a szerelem
2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian
Hiányzó gyémántok
3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt
Készen állsz?
4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez
Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől
5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy
Elmondjuk, miért!
6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi
Köztük vagy?
7. Jolie keményen megvádolta Pittet
„Történt családon belüli erőszak…”
8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!
Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?
9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár
Nem akárhol buktak le
10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után
A királyi családban sem fenékig tejfel az élet
Szépség és kitartás