​Antigua feltámadt a földrengésből

A spanyol gyarmatok egykori fővárosa újjáépült

[Farmosi Nóra] publikálva: 2024-10-31 00:00:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Antiguát rengeteg turista, számos utazó blogger tartja Közép-Amerika legbájosabb városkájának. A közép-amerikai spanyol gyarmatok fővárosaként tündökölt, brutálisan nagy területeket felügyelt, ellenőrzött 1773. július 29-ig, egy brutálisan nagy földrengésig. Antigua – végképp elbúcsúzva fővárosi rangjától – részben újjá lett építve. Ám sok ház, templom, kolostor a mai napig úgy maradt, abban az állapotban, ahogy túlélte az Armageddont. Dr. Drávucz Péter beszámolóját olvashatják.


Az azték birodalom pacifikálása (1521) után két évvel törtek be a spanyolok Guatemalába. Ezen a területen élt a maja indiánok többsége és a közép-amerikai népirtás, európaiak által behurcolt ragályok ellenére még most, 2024-ben is ebben az országban él számarányaiban a legtöbb maja.

Antigua 1543-tól volt a közép-amerikai spanyol gyarmatok fővárosa, Mexikó északi határaitól (sőt Kaliforniáig elért a befolyása) Dél-Amerika északi partjáig felügyelte az óriási területet. A városon napjainkban is látszik az egykori gazdagság, pompa, a pezsgés. Az építkezések szünet nélkül tartottak, felrajzolták az utcahálózatot, épültek a földszintes házak, kormányzati épületek, emeletes paloták, templomok, kolostorok, patiók, piacok, udvarházak.

És jöttek, tódultak papok, szerzetesek, katonák, kereskedők, szerencselovagok, konkvisztádorok, hivatalnokok, telepesek, mesteremberek, és a szíve mélyén mindenki aranyat, ezüstöt akart, amelyekből sohasem volt elég. De az egész spanyol gyarmatbirodalom virágzott, az alkirályok, kormányzók tették a dolgukat, az arany- és ezüstszállító gályák pedig méltóságteljesen szelték az Atlanti-óceán hullámait kelet felé, Spanyolország felé. Csak az óriási vámot szedő angol kalózokkal kellett vigyázni, bár a spanyolok sem voltak szívbajosak, a kezük ügyébe került kalózokat öt percen belül felkötötték.

1773. július 29-én elkezdett remegni a föld. A három közeli, majd négyezer méter magas vulkán, az Acatenango, az Agua és a Fuego működésbe lépett, a házak összedőltek, a falak leomlottak, az utcákon menekülő emberek, megvadult lovak taposták egymást, a városban tűzvész tombolt, az eget sötétség borította el. Mire másnap, keletről a Kordillerák csúcsai felé emelkedett a Nap, már mindennek vége volt.

Ha a manapság az utazó megérkezik Antiguába, rögtön láthatja, mi is történt itt. A várost nagyon szépen újjáépítették, de a sorscsapás mementóit is meghagyták.

 

Az új fővárost a 45 kilométerrel arrébb építették fel, ez lett a mai Guatemala City. Persze, ne gondolja senki, hogy a 18. század óta nem rengett a föld. 1918-ban ismét futni kellett a lakosoknak, még ha nagyságrenddel kisebb is volt a kár, mint 1773-ban. Az utolsó földrengés 1976-ban volt, de az sem hagyott maga után olyan nyomokat, mint amelyek az alábbi fotókon láthatóak.

Akkor most előre a 21. századba. Amikor az utazó megérkezik, az első gondolata az, hogy de kellemes kis városka ez. Macskaköves utcácskák, közép-amerikai stílusú fiákerek, színes házak, nyugodt emberek. Antigua házainak fala jellemzően vastag, kis ablakokkal, amely a szubtrópusi éghajlat hősége és nem mellékesen, a támadások ellen is védett, véd. A spanyol gyarmati építészetben a reneszánsz és a barokk stílusjegyei uralkodnak, ezért vannak az íves kapuk, ablakok, a díszes oszlopok, a belső kertek, amelyeknek rendkívül fontos szerepe volt a társadalmi életben.

 

A város újjáépítése során igen racionálisan jártak el, a mérnökök százötven évvel később, New York létrehozása során is hasonló szisztémát követtek. Például, Manhattanben nagyon praktikusan, négyzethálós rendszerben alakították ki az utcákat. Észak-déli irányba futnak a számozott sugárutak (Avenue), nyugat-keleti irányban pedig a számozott utcák (Street). A spanyol mérnökök mindezt megelőzve, szintén a négyzethálós rendszert alkalmazták. Itt is vannak a sugárutak (Avenida), amelyekre merőlegesek az utcák (Calle), így roppant könnyű a tájékozódás.

A közintézetek esetében is ez az ésszerűség dominált. Jó példa erre a Kapitánysági Palota árkádsora, ívek, oszlopok, semmi felesleges, oda nem való dolog.

 

A központ a Parque Central, árnyas, szökőkutas, virágos park. Nagyon szép a Szirén-szökőkút és a tér keleti részét lezáró Catedral de Santiago előtt mindig fiákerek állomásoznak. Az árusok mellett egy lovas kocsi is álldogál a téren lévő Catedral de Santiago előtt. A katedrálisban nyugszik Bernal Diaz del Castillo, aki végül is konkvisztádor volt, meg persze azért író, aki megörökítette Új-Spanyolország meghódításának történetét. Nyilván, tudta is hogy miről beszél, már az azték birodalom meghódításában is részt vett katonaként, és 1527-ben is ott volt, amikor Hernando Cortez alvezére, Pedro de Alvarado meg Guatemalát kényszerítette rabigába.

 

A Parque Centralban az egyik legjobb dolog, hogy mindenhol maja asszonyok és gyerekek nyüzsögnek, akik az égvilágon mindent árulnak, ruhákat, bizsukat, színes szőtteseket. A szikrázó napsütés, az éles fények pedig csak felerősítik Latin-Amerika egyik legnagyobb varázsát, a lélegzetelállító színeket.

 

Az Iglesia de La Merced is a legszebben kifestett és ráadásul azon templomok közé tartozik, amelyeket teljesen újjáépítettek.

Antigua utcaképéhez hozzátartoznak a csirkét, palacsintát sütő maja asszonyok, lányok. Egyébként szerte Közép-Amerikában, Guatemalában készítik el legjobban a csirkét, akár húslevesként, akár sütve, grillezve. A limonádéba nem sajnálják a citromot, és a palacsinta is egészen kitűnő.

 

A macskaköves utcácskákon napokon keresztül lehet gondtalanul kóborolni, látnivaló jócskán akad a tizenötezer lelkes városkában, természetesen nem számítom a turistákat, Antigua híres spanyol nyelviskoláiban is rendszeresen több százan tanulnak, vagyis többnyire negyvenezer ember tartózkodik itt egy időben. Antigua közbiztonsága alapvetőnek jónak mondható, amely Latin-Amerikában nem egy elhanyagolható előny. Az emberek pedig kifejezetten kedvesek és az utcán mindig szembejön valami érdekes. És mindkét állítás Antigua esetében különösen igaz.

 

© vilagszam.hu




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
PÉNZTÁRCA
Zuhanást áraz be az ingatlanpiac
Egyszerre igényesebb és olcsóbb
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
Élmény közelben? Akkor szlovákiai kirándulás!
Pöstyén, Nagyszombat - úticélok egy hosszú hétvégére
RECIKLI

Itt jártunk: Hongkong

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2024.12.13. 18:35 Világszám - Inforádió
Olmütz I.
2024.12.14. 10:05 Világszám - Inforádió
Olmütz II.
2024.12.15. 10:35 Világszám - Inforádió
Olmütz I. ism.
Közösség
Nap lánya

Szépség és kitartás

Szófelhő / Archív
--