Így alakítja át a turizmust az iráni konfliktus
[Farmosi Nóra] publikálva: 2026-03-26 00:00:00 | Nyomtatás
Dr. Kiss Róbert Richard Prima Primissima-díjas turisztikai szakújságíró a közel-keleti helyzet turizmusra gyakorolt hatásáról beszélt a Kossuth Rádió adásában.
A nyári utazási szezon előtt ismét bizonytalanság került a turizmus térképére. A közel-keleti feszültség nemcsak a térség országait érinti, hanem az egész világ utazási szokásait is átrajzolhatja – a repülőjegyáraktól kezdve a kedvelt úti célokig.
Dr. Kiss Róbert Richard szerint a helyzet több szinten fejti ki hatását: „Ilyenkor mindig két fő tényező mozgatja a turizmust: az üzemanyag ára és a biztonságérzet.” Márpedig mindkettő érzékenyen reagál a konfliktusokra.
A Közel-Kelet az elmúlt években a magyar utazók egyik kedvenc célpontjává vált. Különösen Dubaj számított slágernek, ahol a modern luxus és az egzotikum találkozása vonzotta a turistákat. „A fapados járatoknak köszönhetően sokkal többen engedhették meg maguknak, hogy eljussanak Dubajba” – emlékeztet a szakértő.
Most azonban a bizonytalanság mindent felülír. Bár egyes légitársaságok már a járatok újraindítását tervezik, a valóság ennél árnyaltabb. „Ha egy térségben katonai cselekmények zajlanak, akkor a légtér biztonságos megnyitása is kérdésessé válik” – mondja Dr. Kiss Róbert Richard. Ez pedig nemcsak a közvetlen utazásokat érinti, hanem a globális légiközlekedést is.
A Közel-Kelet ugyanis kulcsszerepet játszik az átszálló forgalomban. „Dubaj és Doha nemcsak úti cél, hanem fontos csomópont is, amelyen keresztül Európa és Ázsia összekapcsolódik” – hangsúlyozza a szakújságíró. Ha ezek a csomópontok kiesnek, az egész rendszer lassabbá, bonyolultabbá és drágábbá válik.
Az árak emelkedése már most érezhető. „Egy korábban 250–300 ezer forintos repülőjegy akár 800 ezer forintba is kerülhet, sőt extrém esetben milliós tételekkel is találkozhatunk” – mondja Dr. Kiss Róbert Richard. Ebben nemcsak a megnövekedett kereslet, hanem a dráguló üzemanyag is szerepet játszik.
A turisták közben gyorsan alkalmazkodnak. A távoli utak helyett egyre többen választanak közelebbi, biztonságosabbnak vélt célpontokat. Horvátország, Olaszország vagy Spanyolország mellett újra erősödik Bulgária és Montenegró népszerűsége is. „Sokan inkább a jól ismert, stabil európai úti célok felé fordulnak” – fogalmaz a szakértő.
Ez az átrendeződés azonban újabb következményekkel jár: a népszerűbb régiókban emelkedhetnek az árak. A déli országokban a megnövekedett kereslet könnyen felhajthatja a szállás- és szolgáltatási díjakat.
Mindez Magyarország számára akár lehetőséget is jelenthet. „Budapestet a nemzetközi turisták kifejezetten biztonságos úti célnak tartják” – emeli ki Dr. Kiss Róbert Richard, hozzátéve, hogy a közelebbi desztinációk felértékelődése hazánknak is kedvezhet.
A nyár tehát nem marad el – de más lesz, mint korábban. A világ utazói újraterveznek, a turizmus pedig ismét bizonyítja: rendkívül érzékenyen reagál a globális eseményekre.
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban
Sztárjainkat is utolérte a szerelem
2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian
Hiányzó gyémántok
3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt
Készen állsz?
4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez
Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől
5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy
Elmondjuk, miért!
6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi
Köztük vagy?
7. Jolie keményen megvádolta Pittet
„Történt családon belüli erőszak…”
8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!
Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?
9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár
Nem akárhol buktak le
10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után
A királyi családban sem fenékig tejfel az élet
Szépség és kitartás