Földrengésjelző rendszert terveznek Kínában

Emberéletek megmentése a cél

[j.protic] publikálva: 2013-02-20 20:20:00 | Nyomtatásprint

hírkép

Kína öt éven belül az egész országra kiterjedő földrengés-megfigyelő rendszert szeretne kiépíteni - közölte egy a területet felügyelő hivatal illetékesére hivatkozva a kínai média szerdán.


A szakemberek arra számítanak, hogy a rendszer segítségével a földmozgás első észlelésekor képesek lesznek meghatározni annak helyét, és másodpercekkel az előtt, hogy a szeizmikus hullámok a föld felszínén ténylegesen kárt okoznának, értesíthetik az embereket.

Az időbeni figyelmeztetés emberéleteket menthet meg és csökkentheti az anyagi károkat - vélik a kutatók. A Hszinhua hírügynökség szerint a rendszer fejlesztésébe 2009-ben kezdtek, és telepítésének jóváhagyására várhatóan idén márciusban kerül sor.

Amennyiben a projekt zöld jelzést kap, az országban mintegy ötezer állomás megépítése kezdődhet meg 2 milliárd jüanos (70 milliárd forint) költségkerettel.

A kísérleti programhoz kapcsolódóan jelenleg száz állomás működik eredményesen a dél-kínai Fucsien tartományban.

Kínában viszonylag gyakoriak a földrengések, legutóbb például szerdán mértek a Richter-skála szerinti 4,8-es erősségű földmozgást a délnyugat-kínai Jünnan tartományban. Tíz lakóépület romba dőlt, 880 megsérült.

Kedden ugyancsak Jünnanban egy 4,9-es erősségű rengés 79 házat döntött le, több mint 900-ban okozott kárt, nyolc ember megsérült. A szomszédos Szecsuan tartományból kedden két kisebb erejű földrengést jelentettek.

2008 májusában a délnyugati Szecsuanban a Richter-skála szerinti 8-as, pusztító erejű földrengés következtében csaknem 70 ezren haltak meg, több százezren megsebesültek és milliók váltak hajléktalanná. Ez volt a legtöbb áldozatot követelő földrengés Kínában 1976 óta, amikor az észak-kínai Tangsanban legkevesebb 240 ezren vesztették életüket.

 

© vilagszam.hu

(Forrás: MTI)




Galéria:



Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz



A kategória további hírei:


KÖRNYEZETVÉDELEM
PÉNZTÁRCA
Üres strandok, hotelek
Helyzet a Thomas Cook csődje után
ÚTIKÖNYVEK HELYETT
RECIKLI

Itt jártunk: Svájc

TOP
PIKÁNS

1. Mi van most az Adrián?

Egy magyar recepciós mesél

2. Ezt most inkább hagyja ki!

Életveszélyes a túrázás

3. Emeletes ülések a repülőkön

Ez (is) lehet a jövő

4. Menjen, amíg nem késő

Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el

5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap

Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó

6. Ilyen az amish szex

Két év tombolás után csak a férj

7. Nádas Tamás barátom emlékére

Lezuhant a műrepülő világbajnok

8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat

A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye

9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket

Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat

10. Ilyen az eszkimószex

Szex kölcsönbe

1. Ezek voltak a legnagyobb szerelmek 2023-ban

Sztárjainkat is utolérte a szerelem

2. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian

Hiányzó gyémántok

3. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt

Készen állsz?

4. 5 tuti tipp a boldogabb élethez

Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől

5. Ez a legizgalmasabb csillagjegy

Elmondjuk, miért!

6. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi

Köztük vagy?

7. Jolie keményen megvádolta Pittet

„Történt családon belüli erőszak…”

8. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!

Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?

9. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár

Nem akárhol buktak le

10. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után

A királyi családban sem fenékig tejfel az élet

Műsoraink
2025.07.04. 18:35 Világszám - Inforádió
Tuvalu I.
2025.07.05. 10:05 Világszám - Inforádió
Tuvalu II.
2025.07.06. 10:35 Világszám - Inforádió
Tuvalu I. ism.
Közösség
Nap lánya

Szépség és kitartás

Szófelhő / Archív
--