Skót tudósok érdekes megállapításai
[j.protic] publikálva: 2012-09-11 16:39:00 | Nyomtatás
Komputeres modellek alapján a feltételezettnél sokkal több bolygón lehet élet - állítják brit tudósok, akik kutatásaikról az Aberdeeni Tudományos Fesztiválon számoltak be.
Az eddigi elméletek szerint az élet olyan bolygókon lehetséges, amelyek csillagjuk úgynevezett lakhatósági zónájában van, azaz felszínükön a hőmérséklet se nem túl magas, sem nem túl alacsony a folyékony halmazállapotú víz meglétéhez - olvasható a BBC hírei között (http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-19545186).
Ám az Aberdeeni Egyetem kutatói John Parnell professzorral az élen arra mutatnak rá, hogy a lakhatósági zónát az élet előfeltételéül szabó elmélet túl egyszerű. A bolygók ugyanis két forrásból nyerhetnek hőt - egyrészt közvetlenül a napjuktól, másrészt maguk generálhatják belsejükben.
"A Föld kérgén átjutva például a hőmérséklet egyre emelkedik, minél mélyebbre +hatolunk+. Még abban az esetben is, ha egy bolygó felszíne fagyott, a talaj alatt lehet folyékony víz" - magyarázta Sean McMahon doktoranduszhallgató, aki a számítógépes szimulációkat végezte.
Mint kifejtette, a nagy tömegű vízben általában hemzsegnek a primitív életformák.
John Parnell professzor hozzátette, hogy a Föld felszínétől számított több kilométeres mélységben is megfelelő körülmények lehetnek a mikroorganizmusok számára.
"Sokan úgy vélik, e mély bioszférában tanyázhat az élő formák jó része" - emelte ki John Parnell.
Az Aberdeeni Egyetem kutatói most olyan komputeres modelleket dolgoznak ki, amelyek segítségével meg lehetne határozni, hogy mely távoli bolygókon lehetnek földalatti vízkészletek és adottak az idegen életformák létfeltételei.
"A feltételezettnél sokszorosan több lakható bolygó lehet" - összegezte John Parnell professzor.
(Forrás: MTI)
Galéria:
A kategória további hírei:
Egy magyar recepciós mesél
Életveszélyes a túrázás
3. Emeletes ülések a repülőkön
Ez (is) lehet a jövő
Több mint 100 világörökségi helyszín tűnhet el
5. Döbbenetes emberek szavaztak vasárnap
Zárcsökkentést és táncos játszóteret kért a két szavazó
Két év tombolás után csak a férj
7. Nádas Tamás barátom emlékére
Lezuhant a műrepülő világbajnok
8. Csodanövény válthatja ki az antibiotikumokat
A kerti sarkantyúka a 2013-as esztendő gyógynövénye
9. Blöff - Nem lehet méregteleníteni a testünket
Zacher Gábor toxikológus elmondja az igazat
Szex kölcsönbe
1. Tönkretette Marilyn Monroe ruháját Kardashian
Hiányzó gyémántok
2. A lelked mélyére ás le ez a személyiségteszt
Készen állsz?
3. 5 tuti tipp a boldogabb élethez
Így szabadulhatsz meg a negatív érzelmektől
4. Ez a legizgalmasabb csillagjegy
Elmondjuk, miért!
5. Ez a 3 csillagjegy őrjítően érzéki és szexi
Köztük vagy?
6. Jolie keményen megvádolta Pittet
„Történt családon belüli erőszak…”
7. Tovább dagad a Nagy Feró botrány!
Majka kiborult: Miért kell ilyen álszent sz.rnak lenni?
8. Nagy titokban házasodott össze a sztárpár
Nem akárhol buktak le
9. Öngyilkossággal kokettált az álomesküvő után
A királyi családban sem fenékig tejfel az élet
10. El sem akarjuk hinni, hogy válna Varga Judit
Egy bulvárlap círt cikket, a házaspár reagált
Roxy ügynök