Vörösiszap - ökológiai katasztrófa Magyarországon
2010-10-05 00:00:00 szorenyi.p
Ökológiai katasztrófának nevezte a környezetvédelmi államtitkár a hátfői gátszakadást, amely után maró, radioaktív iszapfolyam öntött el 3 települést Ajka térségében. Különösen Devecser és Kolontár szenved a legtöbbet. Hárman meghaltak.
lllés Zoltán államtitkár azt mondta: még mindig ömlik az ajaki timföldgyár 9-es és 10-es zagytározójának hétfő délutáni gátszakadása nyomán a kiáramló vörösiszap, ezért az már nemcsak Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely települést és ezek lakosságát, élővilágát veszélyezteti, hanem egy 40 négyzetkilométeres területet.
Hozzátette: megpróbálják elzárni a megsérült zagytározót, honvédségi helikopterekkel semlegesítő folyadékot juttatnak a Marcal folyóba, illetve több száz tonna gipszet öntenek a még hömpölygő iszaplavinába - tette hozzá. A Marcal folyó teljes hosszán harmadfokú a készültség. Az a veszély fenyeget, hogy a mérgező anyag a Mosoni-Dunát is eléri. A környezetvédelmi államtitkár, az Inforádió beszámolója szerint, kijelentette: a katasztrófahelyzet kezelésének még csak elején vannak, ugyanis az enyhén radioaktív szennyeződést össze kell gyűjteni, meg kell semmisíteni és meg kell akadályozni a térség teljes ökológiai katasztrófáját.
A timföldgyártás melléktermékeként keletkezik az a vörösiszap, ami az ajkai tározóból ömlött ki. Az anyag sűrű, mint a tejföl, erősen lúgos, ezért maró hatása van a bőrön. Az iszap nehézfémeket, például ólmot tartalmaz, illetve enyhén rádioaktív is, a por belégzése tüdőrákot okozhat.