Végső megoldás az éghajlatváltozásra
2010-08-24 00:00:00 Bajry Á. Rita
A legnagyobb veszélyeket rejtő és mellékhatásokat generáló, de végső megoldáson törik a fejüket a bolygókutatók. Belenyúlnak az természet törvényeibe, azért hogy a Föld regenerálódását elősegítsék. Az ötletek merészek, a kockázat óriási.
Az éghajlatváltozás gyors üteme miatt bizarr ötlettel álltak elő a kutatók, amelynek várható pozitív eredményeit a megtörtént természeti jelenségek példáival próbálnak alátámasztanak. 1991-ben, a Fülöp-szigeteki Pinatubo vulkán kitörésekor tízmillió tonnányi kén került a sztratoszférába, és a keletkező porfátyol visszaverte a Nap sugarait. Annyira elhalványította a Napot ez a jelenség, hogy világszerte 0,6 fokkal csökkent a Föld átlaghőmérséklete. Robert Kunzig publikációjában kifejtette, hogy a tudósok (Ken Caldeira vezetésével) azzal kísérleteznek, hogy mi történne, ha ezt a jelenséget mesterségesen is előállítanák, tehát fényvisszaverő szulfátszemcséből álló, több millió részecskét pumpálnának a levegőbe? Kétségtelenül lehűtené a bolygót, de számtalan mellékhatás miatt valószínű az emberiség pusztulását gyorsítaná fel. A fokozatosan alászálló részecskék miatt a tüdőgondozó lenne az emberek második otthona.
Az éghajlatváltozásba belebabrálni nem csak költséges, hanem veszélyes mutatvány is, hiszen magát a változást sem tudjuk kiszámítani, és a klímaváltozás gyorsasága is meglepte a kutatókat. Mi tenne, egy ilyen mértékű emberi beavatkozás? Még közel sincsen megvalósítási fázisban az ötlet, csak talonban van. Nekünk embereknek kell mielőbb befejezni a szennyezést, hogy legalább azzal hátráltassuk az ehhez hasonló kényszerű megoldásokat.