Továbbra is lakásra és tanulásra gyűjtünk

2014-10-31 04:10:00 V.J.

hírkép

Az elmúlt években mért kisebb visszaesés után újra felfelé vette az irányt az OTP Öngondoskodási Index. Tavaly óta két ponttal erősödött, jelenleg 36 ponton áll a mutató. Mindez kedvező változásokat jelez előre, van ok a bizakodásra, még ha a pénzügyi tudatosság terén szükség is van további jelentős javulásra – mondja Kovács Antal, OTP Bank Retail divíziójának vezérigazgató-helyettese.



Két éve érte el a mélypontot (32 pont), azóta folyamatosan javul a hazai öngondoskodási állapotokat mérő index. Ez elsősorban a pénzügyi, megtakarítási tervezésnek és a gondolkodásmódbeli változásnak köszönhető. Jelenleg a bankkapcsolattal rendelkező 18-70 évesek 51%-a folytat valamiféle pénzügyi öngondoskodást. Úgy néz ki, hogy a csökkenő tendencia megállt, de még így is van hová fejlődni, hiszen az index első mérése óta (2011) a bármiféle pénzügyi öngondoskodási formával rendelkezők aránya közel 20%-kal csökkent. Az életbiztosítás, az értékpapírok, a lekötött betét és a lakástakarékpénztár a legnépszerűbb öngondoskodási termékek.

A megtakarítási célok toplistáján nincs változás, továbbra is ingatlanra (33%), tanulásra (33%) és a váratlan helyzetekre (32%) tesznek félre a magyarok, bár a listán rendre feltűnik a ruhatár frissítése is, erre például többen spórolnak év közben, mint nyaralásra (27%).

Ha az Öngondoskodási Index nem pénzügyi elmeit nézzük, akkor itt is pozitív változásokat láthatunk. A válaszadók nagy többsége (80%) kiemelkedőnek, elég fontosnak érzi az orvosi szűrővizsgálatokat, hiszen az egészség a jövő és az öngondoskodás egyik alappillére. Tízből nyolc ember nagy figyelmet fordít a táplálkozásra és a sportra is. Ha a környezetvédelmet nézzük, akkor az emberek többsége nem az államtól (csak 9%), vagy a vállalatoktól (csak 5%) várja a „csodát”, hanem maga is tevőlegesen részt vállal ebben. 74% mindig takarékoskodik a vízzel, 73% az árammal, 70% a gázzal.

Kedvezőtlen fordulat állt be ugyanakkor az otthon tartott vagyon tekintetében. Bár a pénzüket kizárólag maguknál tudók, az ún. „párnaciha-hívők” arányában (26%) nincs markáns változás, de egyre magasabb azoknak az aránya, akik nem csak bankban, hanem odahaza is gyűjtik a forintot (a korábbi 22%-ról helyett már 27%-ra nőtt), nem kis biztonsági kockázatnak – és persze az elmaradt haszonnak – kitéve magukat és pénzüket. Amikor arra kérdeztek rá, mi az oka a banktól való távolmaradásnak, a túl kicsi összeget, a gyors és könnyű felhasználást említették a válaszadók.