Pillangók és szitakötők végveszélyben
2010-03-18 00:00:00 Cs.M.
A természetes élőhelyek változás miatt kihalás fenyeget több európai lepke és szitakötő fajt. A veszélyeztetett európai fajok legfrissebb vörös listája nem sok jóval kecsegteti a klímaváltozás áldozataivá váló ízeltlábúakat
A 6000 fajt felsoroló, most közzétett jegyzék része a Természetvédelmi Világszövetség (UICN) által készített hosszabb vörös listának, amely a Föld több mint 47 ezer faját veszi leltárba. Az UICN kutatói arra a megállapításra jutottak, hogy minden harmadik pillangófaj állománya csökken, és a 435 vizsgált faj 9 százalékát már a kihalás fenyegeti. A legtöbb veszélyeztetett pillangó Dél-Európában él: számukra a fő veszélyt élőhelyük elvesztése jelenti, ami leggyakrabban a mezőgazdasági termelési szokások megváltozásával függ össze - állítja az UICN európai vörös listájának koordinátora, Annabelle Cuttelod.
A klímaváltozás fenyegeti az európai fajok élőhelyeit.
A szitakötők szinte mindenütt megtalálhatók Európában, de legnagyobb számban Dél-Franciaországban, az Alpok lábánál és a Balkán egyes vidékein élnek. A jegyzékbe vett 130 szitakötőfaj 14 százaléka veszélyeztetett, ezek 5 százaléka a Földről is teljesen eltűnhet. A leginkább fenyegetett három európai szitakötőfaj Görögország, Albánia, Bulgária és Törökország csermelyeinek és kisebb folyóinak közelében honos.
A legnagyobb gondot az okozza, hogy kiszáradnak a szaporodásukhoz szükséges vízforrások. Ez pedig arra vezethető vissza, hogy az egyre gyakoribbá váló forró és aszályos nyarak fokozott vízkivitellel párosulnak a növekvő ivóvíz- és öntözési igények miatt.