Kolduslista az interneten

2012-08-22 13:20:00 j.protic

hírkép

A sanghaji rendőrség közzétette a városi metróban az elmúlt négy évben leggyakrabban előforduló koldusok névsorát.

 

 



Az interneten nyilvánosságra hozott listát, amelynek közlése országosan is nagy visszhangot váltott ki, egy 22 éves fiatalember vezeti, akit összesen 308 alkalommal igazoltattak. Őt egy 88 éves férfi követi, akit 292-szer tartóztattak fel. A közleményből kiderül, hogy a kéregetők egy részét átmeneti segélyállomásokra irányították, de a tapasztalatok szerint a többség visszatért koldulni.

A hatóságok csak az idén augusztus 10-ig összesen több, mint 9 ezer esetben jártak el, és 962 embert küldtek az átmeneti ellátást nyújtó helyekre. A "profi" koldusok közül többen napi 200 jüanért (kb. 7000 forint) bérbe adják gyermekeiket, akik az emberekben nagyobb együttérzést keltve segítik a "kollégák" munkáját.

Becslések szerint a "szakma" éllovasai napi ezer jüant is megkeresnek, jóval többet, mint általában a hivatali alkalmazottak. A koldushálózatra jellemző, hogy jól szervezett, a rendőrégi razziákról mobiltelefonon értesítik egymást.

A kínai törvények szerint a közbiztonsági szervek őrizetbe vehetik a törvénytelen koldulást folytatókat, azokat, akik kényszerítenek másokat az adakozásra. A bizonyítás azonban nehézkes, az emberek többnyire nem vállalják a feljelentést, a tanúvallomást. Azok, akiknek kiskorú gyermekeik vannak vagy 70 évesnél idősebb hozzátartozójukról gondoskodnak, nem vehetők őrizetbe.

A megszólaló szakértők, de az átlagemberek is úgy vélik, hogy külön kellene kezelni a gyerekek, a fogyatékkal élők, illetve a szociálisan rászorulók esetét, és külön a "profi vállalkozókat", akik csak "lusták dolgozni". Utóbbiak esetében szigorúbb szabályozást és fellépést sürgetnek.

Mindezzel egy időben felmerült, hogy a helyi kormányzat szolgáltatást nyújthatna az "igazi" koldusok számára, vagyis élelmet és ruhaneműt biztosító állomásokat hozhatna létre, de akár szakképzésben is részesíthetné őket.

A névsor közzétételét a közösségi oldalakon bírálóknak, akik a koldusok méltósága és személyi jogaik védelmében emeltek szót, Tang Hsziao-tien (Tang Xiaotian), egy jogi társaság helyettes vezetője azt válaszolta: a lista nyilvánosságra hozatalára azért volt szükség, hogy leleplezzék a nagy haszonnal dolgozó "álszegényeket", és felhívják az emberek figyelmét a jelenségre, hogy próbáljanak különbséget tenni az "igazi" és a "hamis" koldusok között.