Gyilkos állatok

2012-08-21 09:22:00 j.protic

hírkép

A Madagaszkártól keletre az Indiai-óceánon található, Franciaországhoz tartozó Réunion szigete körül történt, júliusban egy esetben emberhalállal végző cápatámadások nyomán a francia és a nemzetközi médiában számtalan riasztó cikk jelent meg a gyilkos tengeri ragadozóról. A párizsi Le Figaro azonban figyelmeztet: a média hatására téves kép alakul ki, a cápa messze nem a legöldöklőbb állat, sőt!



A cápa hatalmas fogai és gigantikus szája riasztó látvány, ennek ellenére az embert legkevésbé fenyegető állatfajok közé tartozik. A természetfilmek is bizonyítják: korántsem az az első dolga, hogy rárontson minden tengerben úszó személyre.

A monacói oceanográfiai intézet a cápatámadások tényleges súlyának felmérése, a közvélemény megnyugtatása érdekében tanulmányt készített arról, hogy évente hány embert ölnek meg a különböző állatok. A paradox eredmény: a szúnyogok a legveszélyesebbek, mivel a malária és más betegségek terjesztésével évente mintegy kétmillió ember halálát okozzák szerte a világon.

Ám még ha ezeket a vérszívó rovarokat nem is vesszük "állatszámba", mintegy tízezerszer veszélyesebbek a cápáknál a mérges kígyók: évente átlag százezer embert ér halálos kígyómarás. A skorpió csípésének 5000 ember esik áldozatul minden évben, az elefántoknak 600, a méheknek 400, az oroszlánoknak 200, a medúzáknak 100 - a sornak csak a legvégén következnek a cápák, évente átlag 10 áldozattal az egész földgolyón. A statisztikák természetesen csak az ismert esetekre vonatkoznak.

A cápák sohasem öltek meg senkit Franciaország atlanti vagy mediterrán partjainál - derül ki a monacói intézet tanulmányából. Hasonlóképpen, az alpesi farkasok és a pireneusi medvék sem támadtak meg embert a francia környezetvédelmi hatóságok szerint (ezeket a vadállatokat, miután kipusztultak, természetvédelmi programok keretében telepítették vissza a két hegyvidék egyes részeire, és főleg a jószágot féltő helyi gazdák tiltakoznak megjelenésük ellen).

A francia egészségügyi minisztérium statisztikái szerint a méhek, darazsak és lódarazsak csípései évente átlag mintegy 15 halálesetet okoznak a francia anyaországban, főleg allergiás személyek körében. Közvetve ugyancsak az állatok okolhatók számos közlekedési balesetért, amikor az autók vagy más járművek ütköznek velük vagy éppen hirtelen el próbálják kerülni őket.

A Que choisir francia fogyasztóvédelmi folyóirat statisztikája szerint ez utóbbi egyáltalán nem elhanyagolható tényező: állatok - főleg őzek, szarvasok és vaddisznók - évente mintegy 60 ezer balesetben "ludasok". Arról, hogy országosan hány haláleset köthető ezekhez a szerencsétlenségekhez, nincs felmérés, de 2005 és 2008 között csak Gers megyében, ahol a leggyakoribban fordultak elő ilyen bhalesetek, három személy vesztette életét állatokkal történt autós ütközésben.

Az ebek is veszélyesek lehetnek - jegyezte meg a Le Figaro. 1990 és 2010 között egy egészségügyi felmérés szerint francia földön 33 emberhalált okoztak kutyatámadások. Ellentétben a közhittel, a kutyaharapások mélyebbek és súlyosabbak azokban az esetekben, amikor az áldozat ismerte az őt megtámadó kutyát.