Csendes falvakat rejt a Velencei-hegység
2009-12-18 00:00:00 debreczeni.l
Magyarország legöregenn röghegységében, a Velencei-hegységben tett túrák során különleges gránitképződményeket, forrásokat és a Bella-tavat érdemes felkeresni. A déli hegyoldalt völgyek, erdei tisztások, dombhátak, löszfalak, szőlő-és gyümölcskertek, nyaralók tagolják.
A Mészeg-hegy oldalán arborétum kínál kellemes sétát. A domboldalon a Don-kanyar hősei tiszteletére emelt kápolna, a dombtetőn az 1848-as pákozdi csata emlékére állított obeliszk áll. A térség vonzerejét a Velencei-tó gazdag madárvilágával, horgászati, sportolási, fürdési lehetőségeivel egészíti ki. A Velencei-tó északnyugati oldalán fekszik Pákozd, az ősrégi halászközség, amely számos természeti nevezetességével és jellegzetes faluképével, - náddal fedett lakóházaival, vendéglőivel- vonzza a falusi üdülés kedvelőit.
Gránitsziklák, tavak és a szabadságharc emlékei.
Sukoró fekvését és népi építészetét tekintve a Velencei-tó környékének egyik legszebb és a legmagasabban (168 m) települése. A községben Néprajzi ház látogatható. A közeli legelő a gránitképződmények miatt természetvédelmi terület. A Szilvás-soron, egy apró, régi parasztház mutatja be az egykori életmódot és a környék néprajzát. A fehérre meszelt, nádtetős Néprajzi Ház jellegzetes zsellérház.
A Velencei-hegység ölében fekvő Nadap község a "szintezési ősjegyről" nevezete. Az ország legszilárdabb pontjaként számon tartott helyet az Adriai tenger középvízszintjéhez viszonyították. Az országban végzett magasságméréseket mind ehhez az alapponthoz határozzák meg, amit az 1988-ban állított emlékmű jelöl.