Luxus és csillogás a padlótól a mennyezetig

2023-01-31 00:00:00 Kail

hírkép

Bár több filmet is forgattak a budapesti Párizsi udvarban - a Suszter, szabó, baka, kém című francia-angol-német thrillert, az Underworld egyes jeleneteit, és a Republik együttes egyik klipjét -, amikor az ember belép az épületbe, mégsem ezek a viszonylag új alkotások jutnak az eszébe, hanem egy sokkal régebbi, az Álom luxuskivitelben.



A XIX. század elején hatalmas építkezésbe kezdtek a főváros vezetői, és úgy döntöttek, hogy a környék legdrágább telkén felépítik a Brudern-házat. Bár az épületet hamar megkedvelték a pestiek, néhány évtized elteltével mégis lebontották. A városrendezésnek és a Béccsel folytatott versenynek 300 környékbeli ingatlan esett áldozatául, hogy a helyükön Habsburg-palotákat húzzanak fel. Azokban az években szélesítették ki a mai Kossuth Lajos utca elődjét, a Hatvani utcát, és alakították ki a Kígyó teret (ma Ferenciek tere), amelynek emlékét a közeli Kígyó utca és a Kígyó patika is őrzi.

Pest legdrágább telkét a Belvárosi Takarékpénztár vásárolta meg, és az 1913-ra elkészült, historizáló stílusú ház földszintjén alakította ki a székhelyét. Ez az oka annak, hogy a Schmahl Henrik tervezte épületen kívül és belül is sok helyen láthatunk szorgalmas méheket ábrázoló szobrokat, grafikákat, illetve visszatérő motívum a méhkaptárra utaló hatszög. A homlokzat eklektikus, vagyis itt több stílus keveredik. A szecesszióra jellemző, hogy sokféle színt és anyagot használtak: háromezer négyzetméternyi Zsolnay-kerámia borítja a falakat, és gyakori a fém díszítő elemek használata, amelyre példa az apró férfialak az üzletek kirakatát védő napellenzők tövében. Amikor kinyitják ezeket, a kicsi figurák szinte hasra borulnak a járókelők előtt. Meg kell említeni az épület alsó szintjét borító járólapokat is, amelyek a német Mettlach városában működő Villeroy és Boch-nál készültek. Ugyanilyen különleges minőségű burkolóanyagot szállított a cég a Titanic luxusgőzősnek is. Az alsó szinten a falakat barna díszbádog, illetve mahagóni fedi. Ez utóbbi Nagy-Britanniából érkezett, és hasonló ahhoz, amelyet a híres londoni Harrods áruházban használtak. Az ólomüveg ablakokat eredetileg Róth Miksa készítette, amelyek jó része szerencsére máig épségben megmaradt.

A ház állaga folyamatosan pusztult az elmúlt 100 évben, a rosszul megvilágított, sötét Párizsi udvar pedig lassan kiürült, eltűntek az üzletek. Több sikertelen próbálkozás után 2014-ben az V. kerületi önkormányzat eladta a házat, amelyben a vevő éttermeket, kávézókat, üzleteket, konferenciatermet, fitneszrészleget alakított ki, valamint megnyílt a Hyatt láncához tartozó Párisi Udvar Hotel Budapest.