Újra ragyog a dégi Festetics-kastély

2022-11-09 11:37:00 Kail

hírkép

Dégen átadták a megújult Festetics-kastélyt. A 3.361.156.650 forintos turisztikai célú fejlesztés a Nemzeti Kastélyprogram és a Nemzeti Várprogram keretében, kormányzati és uniós forrásból valósult meg. A Pollack Mihály által tervezett és mára újjáéledt klasszicista dégi Festetics-kastély hazánkban egyedülálló módon szabadkőműves tárlattal várja az érdeklődőket.



Felújították a főépület nagy részét, a parkot és az abban található több melléképületet, korszerűsítették a közműrendszert, kiállítótereket, múzeum-shopot és kávézót hoztak létre. A munkálatok során folyamatos volt a kapcsolat az Örökségvédelmi Hatósággal.

Interaktív kiállítások

A kastély földszinti tárlatán a család mindennapi életét, érdeklődési körét ismerhetik meg a látogatók. Nyomon követhetjük a családtagok történelmi szerepvállalását, kiegészítve kastély- és birtoktörténeti szemelvényekkel. A botanikai szalonban ízelítőt kaphatunk a korabeli a természettudományos ismeretekből, interaktív, négy évszakos terepasztal segítségével ismerhetjük meg a kert történetét, és bepillanthatunk Kossuth Lajos eredeti herbáriumszekrényének fiókjaiba is. A könyvtárszobában építészeti stílusbemutató várja az érdeklődőket, sőt kipróbálhatják magukat kastélymakett építésben, illetve lapozhatják a digitális könyvtárat és belehallgathatnak a Festetics család tanítójának izgalmas csillagászati előadásába is. Káprázatos díszterem életképpel, „kertszoba”, grófnői empire szalon, háló- és fürdőszoba a 20. század elejéről, korhű dolgozószoba teszik a tárlatot változatossá. Külön fejezet foglalkozik a kastély 1945 utáni sorsával és az épületben létrehozott gyermekotthon történetével.

Szabadkőművesség Dégen

A kastély több szálon köthető a szabadkőművességhez: az alagsor titkos levéltár emlékét őrzi, az angolpark pedig az általuk használt szimbolika ékes példája. Az építtető, Festetics Antal a rend tagja volt. Dégi kastélya a mozgalom hazai központjaként működhetett, ezért különleges tárlat kapott helyet a megújult főépület emeletén.

A látogató interaktív és történelmileg hiteles módon ismerkedhet meg a szertartásokkal, eszközökkel, vagy akár bele is lapozhat a rend szótárába.

A nagyszabású kiállítás célja, hogy minél tárgyilagosabban, történeti dokumentumokkal alátámasztva és levéltári kutatások alapján - 21. századi kiállítástervezési technika segítségével - mutassa be a rend eszmeiségét mind nemzetközi, mind hazai vonatkozásban.

Megszépült a park fő látványossága

A kastélyparkot övező Szerpentin-tó egyik szigetén álló Hollandi-ház a kastélyegyüttes karakterisztikus épülete. A fejlesztés által megelevenedett az eredeti, sajátos rendeltetése. A házat 1891-ben egy korábbi épület helyére emeltek, még Festetics Pál idején. Előtte egykor svájci tehenek legelésztek, a ház földszintje pedig istálló volt. Emiatt abban az időben Svájci-háznak is nevezték. Az emeleten a tüdőbeteg Festetics Andornénak alakítottak ki egy lakosztályt, ugyanis azt tartották, hogy az istálló ammóniatartalmú levegője és a frissen fejt tej jót tesz a betegnek.

A szigetet a kastély felől csak egy dróton áthúzható csónakon lehetett megközelíteni, ma már egy fahídon sétálhatunk át az elbűvölő Hollandi-házhoz.

A NÖF Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. által koordinált Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram keretében felújított kastély és az angolpark nemcsak a kikapcsolódásra vágyókat, de a különleges rendezvényhelyszínt keresőket is várja mostantól. A komplexum kizárólag helyszíni, illetve előzetes regisztráció alapján induló, vezetett