Harc Arubáért

2011-03-11 10:03:00 szorenyi.p

hírkép

A hollandok és az angolok csatáztak a gyarmatosító idők óta egy festői szigetért Venezuala közelében. Arubáról van szó, amely olykor dúskált a földi jóban, máskor szegénységben éltek az emberek. Mára a turizmusnak köszönhetően ismét béke van a szigeten.



A XX. század elején Aruba a világ legnagyobb aloét exportáló szigete volt, ömlött a pénz, mindenki jól élt. 1927-től már a tengeröböl olaját is kitermelik, amerikai és holland cégek. A gazdagság miatt egyre inkább felerősödtek az önállósági törekvések. Végül 1986-ban Aruba függetlenné vált, köztársaságként, bár az államfőt továbbra is a holland uralkodó nevezi ki, hat évente. A külpolitikát is Hollandia irányítja, és a védelemről is ők gondoskodnak.

Ugyanakkor van már helyi parlament, bár az épület a magyar művelődési központok építészeti világára emlékeztetett, a helyiek nagyon büszkék rá. Huszonegy képviselő dolgozik itt, kiegészítik a holland törvényeket saját jogszabályokkal.

A hollandok közül sokan szomorúan vették tudomásul, hogy Aruba már nem a Holland Antillák része. Pedig maradt még szigetük bőven: Curacao, Bonaire, Saint Martin fele és még két sziget alkotják a flamandok karibi területeit, ahol a helyieknek EU-s útlevelük van, és az antillai gulden mellett az eurót is elfogadják.

 



Világszám minden pénteken 18.30-kor az Inforádióban.