Szlovák és magyar méhészek együttműködése

2018-01-19 08:56:00 j.protic

hírkép

A szlovák állami erdőgazdaság Kistapolcsányi Erdészete és a Vértesi Erdő Zrt. 340 millió forintos uniós támogatásból közös programot valósít meg a két erdészet méhészeti hagyományainak megújítására - jelentették be a szlovákiai Kistapolcsány (Topoľčianky) kastélyában, mely korábban a csehszlovák, majd a szlovák államfők nyári rezidenciája volt..



Mindkét erdészet területén méhészetet telepítenek, az innen származó termékek feldolgozását bemutató üzemet és méhlegelőket létesítenek, valamint szakmai tanulmányutakat és a nagyközönségnek szóló bemutatókat szerveznek - ismertették a projektnyitó sajtótájékoztatón.

A két évig tartó projekt az Interreg Szlovákia-Magyarország Együttműködési Program keretében valósul meg. Az együttműködés vezető partnere a Vértesi Erdő Zrt., az erdőgazdaság területén használják fel a költségvetés 54 százalékát.

Marian Staník, a Szlovák Állami Erdészet vezérigazgatója elmondta, a Kistapolcsányi Erdészetben 1991-ig folyt méhészkedés, amely a mostani kezdeményezéssel újraindulhat.

Az otteni erdőgazdaság a szokásos tevékenységeken túl vadhúsfeldolgozással, dísznövény termesztésével és borászattal is foglalkozik, valamint vadasparkjában úttörő szerepet vállal az európai bölény génállományának megőrzésében.

A Vértesi Erdő Zrt. a Vértes- és a Gerecse-hegységek, valamint a Császári-dombság és a Bakonyalja tájegységeken, 46 000 hektáron főként állami erdőterületet kezel. A változatos flóra kedvező méhlegeltetési lehetőségeket nyújt, ezért az erdőgazdaság 2013-ban Csákváron alapította meg méhészetét - ismertette Macsek Lajos, a Vértesi Erdő Zrt. vezérigazgatója.

Pintér Zoltán projektmenedzser tájékoztatása szerint Vértestolnán méhészeti oktató termet, valamint méz- és viaszfeldolgozást bemutató üzemet létesítenek, valamint Szomódon 200 családos terepi méhest telepítenek.

A projekt szlovák részét koordináló František Kráľ elmondta, Kistapolcsányban a méhészeti termékek mintafeldolgozására alkalmas üzemet hoznak létre, valamint méhészeti skanzent és méhészeti tantermet, valamint méhlegelőket telepítenek és tartanak fent.