Hotel lett a maharadzsa palotája
2011-01-07 00:00:00 szorenyi.p
Ha valaki Indiában jár, akkor a maharadzsák palotájában is megszállhat. Több ilyen épületet ugyanis szállodává alakítottak át. Azonban hosszú volt az út a mindenki elől elzárt épületek megnyitásáig. A politika erőteljesen közbeszólt.
India utoljára épült nagy palotája Jodhpurban található Umaid Bhawan Palace, amely a keleti és nyugati építészeti kultúra tökéletes keveredésének mintája. Ez különösen azért igaz, mert még az európai építészek között is volt nyugat-európai és kelet-európai.
1929-ben kezdődtek a munkálatok Henry Lanchester, brit királyi építész vezetésével, segítségére pedig egy lengyel mester, Stephan Norblin volt. A palota Umaid Singh maharadzsa után kapta nevét, aki a jelenleg még élő jodhpuri maharadzsa nagyapja volt, bár ma már nem használhatóak elvileg az uralkodói és az arisztokrata címek. Az aranysárga színű, homokkőből épített, 347 szobás palota 1943-ra készült el végleg, és ez volt a királyi család rezidenciája.
1948-ban aztán független lett India, de az ország részét képező államok vezetői továbbra is a helyükön maradhattak, még évi járadékot is kaptak az államtól. 1970-ben Indhira Gandhi törölte el a maharadzsák címeit, jogait, és megfosztotta őket ingatlanjaik jelentős részétől. Általános gyakorlat volt, hogy a maharadzsák egykori palotájuk egy részében tovább lakhattak, a másik részét pedig vagy ők hasznosíthatták, vagy az állam alakította múzeummá. Így lett a legtöbb maharadzsa ma üzletember, szállodaigazgató. Az Umaid Bhawan palota esetében is ez történt. A hatalmas épület 1977-ben alakult át szállodává. Fenséges, 32 méter magas kupolája reneszánsz stílusú, a belső kialakításnál pedig gazdagon használták az aranyozást. Art deco stílusát remekül kiegészítik a csodálatos egzotikus freskók. A hotelben pár napig maharadzsának képzelhetjük magunkat.