A világ első kórháza

2010-12-16 00:00:00 mennyei

hírkép

Kosz szigetét sokan az Égei-tenger úszó kertjének is nevezik a virágpompa miatt, bár ez szerintem azért ez kicsit túlzás. Az viszont kétségtelen, hogy itt született Hippokratész, a híres antik orvos, az orvostudomány atyja, és itt volt az Aszklepeion is, a világ első kórházainak egyike is.



Más kérdés, hogy azóta épült más kórház Kosz szigetén, és ez bizony inkább egy átlagos magyar kórház, sem mint a nyugati világ színvonalát idézi. Kedves barátomnak a fiát egy hétig kezelték agyhártyagyulladással Magyarországon egy kullancs miatt, úgyhogy nagyon komolyan vettem, amikor a combomban megtaláltam a kis élősködőt. Már hétfő este nagyon rosszul éreztem magam, rázott a hideg és fáztam. Kipróbáltam, milyen is az utasbiztosítás.

Korábban is azt tapasztaltam, hogy bármelyik céggel is köt az ember szerződést, szívesen és gyorsan segítenek a telefonos ügyelet munkatársai, és megpróbálnak helyi orvost keresni. Nos, most olyat sikerült találni, amelyikhez a tengeren át vezetett az út, majd egy hegyet is meg kellett volna mászni. Gondoltam, ha a kullancstól életben maradtam is, ez a túra azért odavágna rendesen.

A szállodákban a környéken egyikben sem volt orvos. Végül a fővárosban találtam meg a kórházat. Hamar rájöttem, hogy nem is olyan nagy az én bajom, ugyanis érkezett egy csapat olasz turista, akik hajókiránduláson voltak és felborult a hajójuk, úgyhogy valamennyien komoly sérülést szenvedtek. Volt, aki a hajó oldalába ütötte be a karját, és csupa vér volt a ruhája, volt olyan, aki a közeli sziklának csapódott neki, és az arcán volt egy hatalmas seb, azt próbálta betapasztani zsebkendővel.

Gondoltam, az én bajomat majd megoldom inkább magam. A sziesztát még a gyógyszertárak is komolyan veszik, és déltől egészen este 5 óráig zárva tartanak. Végül az ügyeleti patikában találtam megfelelő eszközöket és fertőtlenítő szert, és kihúztam a kullancsot. Valóban ez okozhatta a problémát, mert szerdán már tudtam sétálgatni, és megcsodálni a különböző izgalmas és kevésbé izgalmas szállodát.

Hippokratész kullancsot ugyan nem szedett ki, de remekül gyógyította a töréseket, ficamokat. Hippokratész szerint az orvoslásnak két feladata van: enyhíteni a szenvedést és nem ártani a betegnek. Foglalkozott a páciensek lelki állapotával, és megeskette tanítványait, hogy etikusan viselkednek. Például nem csábítják el a beteg nőrokonait.

Az orvos dicsőségét ma is hirdeti egy platánfa Kosz fővárosában. A turisták szívesen fényképezkednek alatta, pedig valójában ez nem Hippokratész idejéből származik, hiszen nincsen olyan platánfa, amely ennyit megélt volna.