Több az indián, mint Kolumbusz idejében

2010-10-25 00:00:00 szorenyi.p

hírkép

A Világszám november 14-én bebarangolja Amerikát. Las Vegastól egészen Atlantáig kóborolt Kiss Róbert Richard, aki vasárnap délután 16 órakor várja Önöket az ATV-n.



Ha valaki végig megy a Amerika híres útján, a 66-oson, akkor Arizonában megtalálja a hualapai indiánok fővárosát. Peach Spring a település neve. Többféle fordítása létezik, az egyik az őszibarack-forrás. Valószínűbb azonban, hogy a tavaszról kapta az elnevezést, amely során az őszibarack fák virágba borulnak. A nevet még a XIX . századi vasútépítők adták a településnek. Mindenesetre most ez a helyi indiánok fővárosa. 800 ember lakik itt. A rezervátumban pedig még mintegy ezren. A hely szűk 200 kilométerre van a Grand Canyontól. Igen ám, de ebből az irányból csak ezen a helyen keresztül érhető el a páratlan természeti csoda, így az indiánok jó pénzt húznak ebből. Szállodák, belépők, útvám, ez minden az ő kasszájukba folyik be, hiszen hivatalosan az utat ők tartják karban, az ő kezelésükben van.

Egyébként a Grand Canyon is főleg az ő pénztárcájukat gyarapítja Három éve adták át a Skywalk nevű kilátót, amelyről egyszerre maximum százhúszan bámulhatnak le akár az üvegből készült padlón keresztül a Colorado-folyó által vájt több mint 1200 méteres mélységbe az Eagle Pointnál. Az acélból, betonból és üvegből készült "híd" akár az óránkénti 160 kilométeres szélnek is képes ellenállni, és kibírna a 80 kilométeres körzetében kialakuló, a Richter-skála szerinti 8-as erősségű földrengést.

A kilátó is a hualapai indiánok területén található, akik 15 éve kapták vissza a területet, így az itt keletkezett bevételek egy része is őket illeti. Ráadásul itt hatalmas a munkanélküliség és az üvegkupola munkahelyeket is teremtett. Vannak azonban olyanok is, akik ellenezték a Skywalk felépítését: az indiánok egy része úgy vélte, a kilátó megszentségteleníti a szent területet, és sok környezetvédő sem támogatta az ötletet. Az építkezés még 2004 márciusában kezdődött, a beruházáshoz szükséges pénzt egy Las Vegas-i üzletember, David Jin gyűjtötte össze. Talán ezért, talán másért, de az utóbbi időben egyre többen vallják magukat indiánnak. A kisebbséghez tartozás ugyanis Amerikában is jó üzletnek tűnik. Az állam ott is bőkezűen támogatja a rászorulókat. Így lassan több indián lesz, mint 1492-ben, amikor Kolumbusz felfedezte az Újvilágot.



Világszám az ATV-n, november 14én 16 órakor.