2010-10-23 00:00:00 superadmin
A Világszám a hétvégén Ausztriában járt. Burgenlandban hemzsgenek a középkorban épített végvárak. Ezek védték a törökök ellen Bécset. Fraknó az egyik legismertebb közülük.
Burgenlad nagy része az I. világháború előtt Magyarországhoz tartozott. Mint vesztes országtól, inne is csatoltek el területeket Magyarországtól. Mindössze Sopront és környékét sikerült egy népszavazással 1921-ben visszaszerezni. Sopron akkor kapta meg a leghűségesebb város címet. Fraknó vára azonban már a mai Ausztriához tartozik.
A kastély körül sok legenda kering, többek között a híres fekete tornyáról, amelynek a falai néhol 7 méter vastagok és az alján vizesárok található. A Rozália-kápolnához köthető talán a legismertebb legenda, miszerint századokkal ezelőtt a környéket egy Gilétus nevű herceg uralta, aki mélyen vallásos volt. Bűnei alóli megtisztulás céljából szent földre vándorolt és sokáig távol maradt.
Feleségét, Rozáliát nevezte meg távollétében a helyettesének. A feleség a vár kapitányával félrelépett és szövetkezve együtt zsarnokság alá vették a környékbeli népeket és az áthaladó kereskedőket. Óriási adókat, sarcokat szedtek, aki nem tudott fizetni azt megkínozták kegyetlenül.
A herceg meghallván a hírt azonnal visszafordult Fraknó várába, ahol a felesége pompás lakomával várta. A vacsoránál a herceg előadta az iménti történetet úgy, hogy az útján hallotta azt és szereplőit nem ismeri. Feleségét a büntetésről is megkérdezte. Rozália kínok közti halállal sújtotta volna a hűtlen és kegyetlen úrnőt. Ezzel mintegy kimondta saját ítéletét. Gilétus a sötét toronyba záratta. Az asszony szomjan halt, mert se vizet, se kenyeret nem kapott. Szellem állítólag azóta is visszajár. A Rozália-kápolnát Gilétus bűnbánat gyanánt építette, mert álmatlanságban szenvedett, tettét követően.
Napjainkba rendeznek szellem-játékokat a kastélyban, melyre nagy az érdeklődés. Ilyenkor felidézik Rozália szellemét.