A falba faragott kőszobrok vezetnek
2010-10-20 00:00:00 szorenyi.p
1500 barlang, 2400 falba vájt kazetta, 100000 szobor. Ez jellemzi, ha csupán a statisztikát nézzük a világ egyik csodáját. A longmeni barlangtemplomokról van szó, amely vezeti azt az internetes szavazást, amely a legszebb kínai város címért zajlik. Már csak a legjobb 20 maradt állva.
Nincs meghökkentő történet, Nincs szívszorongató emberi sorsforduló. Nincs vicces esemény. Van azonban lélegzetelállító látványosság Luojang város déli részén. Ezek a longmeni sziklatemplomok és bennük a sok kőből kifaragott figura. A pár centistől, a 7 méteresig.
Már reggel 8 órakor is turisták ezrei várják a bejáratnál, hogy eljussanak a longmeni szikla templomokhoz. A hely nem különleges. Egy folyó 2 partján másfél kilométer hosszan több ezer figurát véstek ki a hegyoldalakban. Kisebb nagyobb mélyedéseket alakítottak ki, majd itt formázták meg a szobrokat.
A történet 1600 éves. Az időszámításunk utáni 68-ban itt építették fel Kína első buddhista templomkolostorát, a Baima-kolostort. Ezek után majd 400 évvel kezdték kialakítani a barlangtemplomot és benne a százezernyi Buddhát. További 400 éven keresztül dolgoztak itt. A legnagyobb a Binyangzhong-barlangtemplom, amelyben 11 Buddha áll. 24 évig faragták őket. A buddhizmus alapítójának, Sakjamuni a szobra a legkiemelkedőbb, derűsen mosolyog a látogatóra. Mellette azért harcos alakok is láthatók.
A longmeni szobroknak köszönhetően jelenleg Luojang városa vezeti az internetes szavazást, amely november végéig tart. Úgy látszik erre a legbüszkébbek a kínaiak. Nekem azért Lijiang óvárosa jobban tetszett, élettelibb volt. Igaz, ezúttal a körtét próbálom összehasonítani az almával és ez ritkán szokott sikerülni az embereknek.