Moszkvában a Világszám

2010-10-15 00:00:00 superadmin

hírkép

Október 14-én napsütésben érkezünk Moszkvába, az öt terminálos Seremetyev repülőtérre. A fővárosban jó időnek számít a két Celsius fok. A várostól 25 kilométerre található légi kikötő, amely a hasonló nevű arisztokrata grófról kapta a nevét, és az 1979-es Olimpiai Játékokra építettek.



Alig indultunk el a reptérről a főváros irányába, máris dugóba keveredünk. Így van időnk módszeresen végignézni a város bejáratánál található multinacionális áruházakat: Ikea, Auchan, Obi, de megtaláljuk a világ jelentősebb autómárkáinak képviseleteit is, Toyota, Kia, Ford, Mitsubishi, Mazda, Hyundai, Nissan autószalonok sorakoznak.

A Moszkvától északra elterülő térséget átszeli a Moszkva-csatorna, mely négy víztározón át vezet és a nagy kiterjedésű Volgai-víztározón át a Volgába torkollik. A csatornán öt tenger irányába lehet eljutni, és ez szolgáltatja a főváros ivóvizét is. A főváros metróvonalai körkörösen helyezkednek el, egy-egy körvonal mentén minden vonalról át lehet szállni a többi vonalra. Vonaljegy helyett mágneskártyát használnak a moszkvai metrón, ennek az az előnye, hogy több személy is használhatja. Reggel hattól éjjel egy óráig közlekedik a metró, naponta hét millió utast szállít, a taxiknak nincs nagy keletjük, mert nagyon jól működik a rendszer és nagyon gyorsan el lehet jutni segítségével a város bármelyik pontjára.

A repülőtérről a központ irányába haladunk a Leningrádi úton, amely áthalad a városon és összeköti Moszkvát Szentpétervárral. Nagyon sok a jobbkormányos autó, ennek az a magyarázata, hogy 1993-ig nem lehetett szabadon autót venni, csak ha megengedte a munkavezetőség, amiután ezt feloldották, kritériumok nélkül hozták be Oroszországba a használt autókat, így nagyon sok, jobboldalon vezethető autót is. Lenin idejében megengedték a lovas sportfogadásokat, az ügetőversenyeken a fia is sokszor részt vett. A versenyeket a nagy központi ügetőpályán bonyolították le. Két éve teljesen betiltották a szerencsejátékokat, a kaszinókat és a játékautomatákat. Csak négy kijelölt városban lehet szerencsejátékokat űzni, és ami a legérdekesebb, hogy Moszkva nem tartozik ezen négy város közé.

A főváros központjában öt hőerőmű található, egyet a Vörös tér közelében is találtunk. A Moszkva folyó partján található az Újleányzó kolostor, ahová a cári feleségeket száműzték, és miután felszentelték apácának őket, a cár újranősülhetett. Összesen 14 cári feleség lakott az épületben. Ugyancsak a város központjában találjuk a Lomonoszov Egyetemet, amely 1953-ban épült. 27 fakultását több, mint 40.000-en látogatják. Moszkvában már nem engedélyezik új lakótelepek építését, csak a meglévőket lehet felújítani.

A repülőtér közelében van az az erdő, amelyet a város tüdejének neveznek, és amelyet mi is ismerhetünk az idei nyári híradásokból, mert kigyulladt és az erdőtűz heteken át füstfelhővel borította a fővárost. Az orosz főváros parkolási rendszere is nagyon egyedi, hiszen az intézmények, szállodák előtt nem kell a parkolásért fizetni. Máshol az úgynevezett fiúk szedik be a parkolási díjat, ennek fejében vigyáznak az autóra, ellenkező esetben a kocsi nincs biztonságban. Természetesen a fiúk nem hivatalosan végzik ezt a munkát. Moszkva meglévő lakótelepein manapság több lakótelepi lakást építenek, mint a szocializmusban, mert minden üzleti kapcsolat a főváros bekapcsolásával épülhet ki.

Bármilyen szerződéskötés esetén az egész országból Moszkvába kell jönniük az üzletembereknek, és hogy ne lakjanak szállodákban, lakást vesznek. Ezért rendkívül nagy a kereslet. Az 1061 négyzetkilométeres fővárosnak 114 kerülete és 14 határkerülete van. A polgármestert itt nem közvetlenül választják, hanem az elnök nevezi ki vagy váltja le, ahogy ez 18 év után, három héttel ezelőtt történt a nép által kedvelt, de az elnök kegyeit elvesztett városvezetővel, Jurij Luzskovval. A kisüzletekben és a piacokon mindennek egységes az ára, például 40 rubelbe kerül mindehol a dinnye. A szupermarketek árpolitikájába nem tudnak beleszólni, és ez nagyon jó a vásárlóknak, mert ezekben az üzletekben 10 rubel a dinnye ára.

Megnéztük azt az épületet, amelyben 1812-ben Kutuzov feldmarsall eldöntötte, hogy átadja Moszkvát Napóleonnak, valamint a Vörös téren a Vaszilij Blazsennij-ről (Boldog Vazul) elnevezett kilenc kupolás – színes – székesegyházat, amelyet Rettegett Iván építtetett 1555 és 1561 között, a kazanyi tatárok felett aratott győzelmének tiszteletére.



Október 15-én, pénteken Világszám az Inforádióban 18:30-kor.